Aşkı En İyi Anlatan 10 Hint Filmi

Aşkı En İyi Anlatan 10 Hint Filmi

Bollywood, Hindistan merkezli film endüstrisini bütçeleri ve senaryoları ile Hollywood’un Doğulu rakibi konumunu uzun zaman önce almıştı. Her ne kadar hint yapımı filmlere karşı ilk başlarda ön yargılar olsa da, Three Idiot, My Name is Khan gibi başyapıtlar ile aslında insanların ne kadar yanıldığını kanıtlamışlardır.

Bu yazımızda sizler için Bollywood yapımı en iyi aşk filmlerini derledik. Hint kültürünü, hayat tarzını, kast sistemi içindeki çarpıklıkların topluma yansımasını ve çoğu zaman bu sisteme karşı gelerek oluşmuş aşkları konu alan filmlerde aşk, sevgi, ihtiras gibi birçok duyguyu bir arada barındıran yapımlar, Hollywood çıkışlı rakiplerine taş çıkartacak düzeydedir. Hint filmlerinin karakteristik özelliğini uzun metrajlı olmaları olduğu herkesin malumudur, bu sayede; duygu yüklü aşk filmlerine doyacak, kendinizi karakterlerin yerine koyabilecek ve filmin tam anlamı ile içine girebileceksiniz. Evde eşiniz, kız arkadaşınız ile rahatlıkla izleyebileceğiniz bu yaptılar, sizlere aşkı hissettirmenin yanı sıra eğlenceli anlar da yaşatacaktır, bundan hiç şüpheniz olmasın. İşte karşınızda, çekilmiş en iyi 10 Hint aşk filmi.

1 Ghajini

Tüm dünyada yaklaşık 80 Milyon dolar gişe yapan film. Bolywood’un 200 Crore gişe sınırını geçen ilk filmi. Ünlü bir iş adamı olan Sanjay (Aamir Khan), telefon hattı şirketinin sahibidir ve ülkesinde herkes onu bilmektedir. Kalpana’ya (Asin) aşık olur. Buluşmalar ve konuşmaların ardından evlenip mutlu olmuşlardır. Ghajini mafya babasıdır, Kalpana ise çok iyi kalplidir organ mafyasının elinden küçük kız ve erkek çocuklarını kurtarır.

Mafyanın lideri Ghajini bu duruma çok sinirlenmiştir. İşine burnunu sokan Sanchay Singhania’nın nişanlısı Kalpana’yı(Asin) öldürür ve Sanchay’ıda kafasından yaralar. Sanchay amnesia hastası olur (Kısa süreli hafıza kaybı). Sanjay hafızasını, Kalpana’yı ve itibarını kaybetmiştir. Kafasına aldığı darbe yüzünden her 15 dakikada bir hafızasındaki herşey yok olur. Bu duruma günlük yaptığı alışkanlıkları ile vücuduna ve not defterine yazdığı yazılar ile her şeyi hatırlamaktadır. Sanjay, eşini gözleri önünde öldüren Ghajini’yi bulup intikamını almaya çalışacaktır..

2 Fanaa

“Doğru ile yanlış arasında seçim yapmak kolaydır. Asıl seçim, iki doğru ya da iki yanlış arasında yapılandır. Daha doğru ile daha az yanlış olanı seçmektir.” Film bu sözlerle başlıyor ve ne demek istediğini çok da güzel anlatıyor. Kör bir genç kız olan Zooni, arkadaşları ile birlikte Başkanlık Sarayında bir gösteri yapmak için Delhi şehrine yolculuk ederler. Çevre gezilerinde bindikleri otobüsün rehberi Rehan ile Zooni yakınlaşırlar, Rehan çok çapkın ve yakışıklı bir gençtir. Zooni onun bu karakterini bilse de ona aşık olmaktan kendini alamaz, ve evlenme kararı alırlar.

Zooniyi gözlerinden ameliyat olmayı da ikna eder. Başkanlık Sarayında gerçekleşen bir patlama ile birbirlerini kaybederler. Zooni ameliyat olur ve gözleri açılır ama artık Rehan yoktur, rehananın ölüm haberini alınca hayatı yeniden kararacaktır. Sonrasında öğrenecek ki ölüm haberinin asılsız olduğunu rehananın yaşadığını öğrenecektir ve hikaye bitti denilen yerde yeniden başlamış olur.

3 JAB TAK HAİ JAAN

Filme başlar başlamaz şiir dinliyorsunuz, zaten yeterince bağlanıyorsunuz. Sizde en derin etki bırakan ve ruhunuzun derinliklerine kadar işleyecek bir film. Akira bir televizyon kanalında program kapmak için kamerasıyla sürekli yeni bir şeyler kaydetmektedir. Bir gün dalışını kayıt etmek için atlayış yapar ve boğulmak üzereyken Samaar onu kurtarır, ve ona ceketini verir. Akira ceketin cebinde bir defter bulur ve onu okumaya başlar ve hikaye başlar. Samaar Hint ordusunda bomba imha uzmanıdır. Canı pahasına bombalarla hayatını sürdüren ve şans eseri tanıştığı Akira ile devam eden zaman dilimi.

4 The Villain

Hem aksiyon hem dram hem de romantizmi çok iyi harmanlamış ve içine birde ‘karanlık karanlıkla aydınlanmıyor ışık gerekiyor, nefret nefretle sona ermiyor sevgi gerekiyor, bu mesajı harika veren çok güzel bir film. Çaresizce ölümü beklerken, başkalarının mutluluğunda teselliyi bulmaya çalışmak. Bir uçurum kenarından düşmek üzereyken, size uzanan bir elin sihirli dokunuşuyla, yeniden yeşermeye başlayan bir hayatın tadına doyamamak. Guru, hayatta hiçbir amacı olmayan, tek yaptığı şey patronunun kirli işleri olan soğuk ve acımasız bir adamdır. Aisha’yla tanıştığında bütün dünyası alt üst olur. Çünkü Aisha, gülümsemesiyle insanın içini ısıtan bir kadındır. Aisha, hastadır.

Bu nedenle kendisine ölmeden önce yapılacaklar listesi hazırlamış ve onların hepsini sırayla Guruyla gerçekleştirmektedir. Bir gün Guruyu arar ve süprizi olduğunu hemen eve gelmesini isterken birden, başka bir adamın sesi duyulur. Sonra Aisha’ın çığlığı ve sessizlik. Guru eve geldiğinde karısının cesedi ile karşılaşır. Aisha’sının katilini bulmak için yollara düşer.

5 Yeh Jawani Hai Deewani

Fevkaladenin fevkinde bir film, zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız. Niana ile bunnyle aynı kolejde olmasına rağmen bunnyle bir kere bile selamlaşmamış içine kapanık çok inek biridir. Bunny acayip eğlenceli, geleceğini hiç düşünmeden yaşamak isteyen, delinin biri. Aditti ise bunny ve avinin yanından hiç ayrılmayan yakın arkadaşlar. Hep birlikte geziye giderler ve çılgınlar gibi eğlenmeye ve yakınlaşmaya başlarlar. Niana’nın bunny sayesinde kendini tanıması, yalnızlıktan kurtulması onu tamamen degiştirmiştir. Gezi sonunda Niana tamda bunny’e neler hissettiğini söylemek üzereyken avi bunnynin çantasındaki yüksek lisans için Northwestern University gazetecilik bölümüne kabul mektubunu bulur ve herkes bunny’nin gideceğini öğrenir. Aradan 8 yıl geçer, ve aditi evlenecektir düğünü için tekrar hindistana arkadaşlarını bir araya getirecektir. Bunny ile Niana arasındaki aşk tekrar filizlenecektir..

6 Veer Zaara

Hintlilerin aşka saygıları gerçekten çok etkileyici, birbirine deli gibi aşık iki gencin üzerinden milletlerini anlatmışlar. Pakistanlı bir kız, Hindistanlı bir erkek, müthiş bir aşk, derin bir imtihan, ve sonunu heyecanla bekleyeceğiniz muhteşem bir film. Hint pilotu Veer Pratap Singh bir kurtarma pilotu olarak çalışmaktadır. Hikayemiz Zaara’ya bakan bakıcı kadın vefat etmeden önce son bir isteği olarak kendisinin öldükten sonra yakılan küllerinin inancı gereği Hindistan Varanasi şehrindeki nehre dökülmesini istemektedir.

Yola çıktığı otobüs kaza ile uçurumdan düşer ve kurtarma pilotu Veer Pratap Singh , Zaara’yı kurtarır ve birbirlerine sırıl sıklam aşık olurlar. Zaara ülkesine dönmek zorundadır ve birbirlerini hep bekleyeceklerini söyleyerek ayrılırlar. Veer , Zaara’nın nişanlısı tarafından kurulan bir komploya kurban olur ve Hint ajanı suçlamasıyla hapse atılır .Veer’in hapiste geçen 22 yılı, ve bu iki aşık yeniden bir araya gelebilecek mi ?

7 Sanam Teri Kasam

Epeydir bu kadar gülmemiş ve ağlamamışsanız bu film tam size göre. İnsanın içine dokunan bir şey var, yansıtılmaya çalışılan bütün duyguları yaşıyorsunuz izlerken. Saru kendini çirkin olarak gören, kimsenin onu sevmeyeceğini ve değersiz olduğunu düşünen bir kızdır. Inder ise 8 senenin ardından hapisten çıkıp ailesinden uzakta yapa yalnız bir şekilde yaşamış olan bir adamdır. Saru bir yanılgı ile babasının evinden kovulur ve ona yalnız adam Inder yardım elini uzatır. Inder Saru’ya gönülden aşık olur ama şartlar nedeniyle, gözü gibi baktığı sevdiği kadını kendi elleriyle başka biri ile evlendirmek mecburiyetinde kalır. Çünkü Saru’ya layık olmadığını düşünüp, fedakârlık ettiğini düşünür. Aşkı hep uzak diyarlarda arayan Saru nefesi kadar yakın aşkını fark edebilecek mi ? Aşkı için sevdasından vazgeçen bir adamın hikâyesi, kuşkusuz hepinizin içinde bir depreme sebep olacaktır.

8 Dilwale Dulhania Le Jayenge (1995)

1995 yılından bu yana Hindistan da bir sinema salonunda halen gösterilen olan, birçok Hint filmine de ilham kaynağı olmuş tek kelime ile muhteşem, Hint sinemasının bir dönüm noktası oluşturan bir film. Raj, özgür düşünceli, entel ve zengin bir babanın şımarık oğludur, Simran ise Hindistan’ı deli gibi özleyen, geleneklerine sıkı sıkıya bağlı bir babanın kızıdır ve okulu bitirir bitirmez babasının istediği bir adamla evlenecektir.

Simran bunun üzerine evlenmeden son bir istek olarak babasından Avrupa’yı gezmek ister ve atlar trene Avrupa’yı gezmeye başlar. Raj da onunla ayni geziye çıkmıştır, Raj ile Simran bol bol didişirler, tren kaçırıp arkadaşlarını kaybederler, beraber sarhoş olurlar derken aşk çoktan bacayı sarmıştır. Birbirlerine açılamadan, Simranın babası gelir ve Hindistan’daki arkadaşının oğlu ile evlenmek için Simranı alır..

9 RAB NE BANA Dİ JODİ

Kahkaha ve gözyaşı, neşe ve acı, müzik ve birbirinden güzel danslarla dolu, her sıradan çiftin de aslında sıra dışı ve nefes kesici, duyanları hayrete düşüren ve imrendiren bir aşk hikâyesi. Taani kızımız güzel ve hayat dolu sevdiği adamla evlenmek üzeredir. Surinder ise eski öğretmeninin kızı olan Taani ile tam da düğün günü tanışır ve ona ilk görüşte âşık olur. İçi alev alev yanar çünkü kalbini çalan kız evlenmek üzeredir. Kader o anda ağlarını örer ve acı bir haberle damat trafik kazası geçirdiği ve bu kazada vefat ettiğini öğrenir ve dünyası başına yıkılır. Taani, aşka olan inancını bu olayla kaybetmiştir. Diğer taraftan, kızının bu halini gören babanın kalbi de bu acıya dayanamaz ve kalp krizi geçirir. Ölümün kıyısında eski öğrencisi Sarunder’den kızı Taani ile evlenmesini vasiyet eder ve hikâyemiz başlar. Bakalım Surinder Taani yi kendine aşık edebilecek mi ?

10 Barfi

Dünyada tek yıkılmaya güç sevginin gücüdür ve inancın gölgesinden geliri çok güzel yansıtıyorlar. Sadece izleyin diyorum aşkın dile ihtiyacı olmadığı gibi bazen tarifi de yoktur. Çok eğlenceli, samimi, insanın içine ısıtan, saf aşkın en sessiz hâlini yaşatan mükemmel bir film. Adı Barfi doğuştan konuşma ve işitme engelli, bebekken annesini kaybetmiş, babası onu tek başına büyütmüştür. Âşık olduğu tek kız olan Shruti’yi ailesi varlıklı bir adamla evlendirmiş. Barfi, babasının ameliyat masraflarını karşılamak için, çocukluğundan bu yana tanıdığı ve ona koşulsuzca güvenen tek kişi olan Jhilmil’den medet umarken, bir anda her şey değişir ve Jhilmil’i kaçırmakla suçlanıp peşine polisler düşer. Saf düşünceli iyi kalpli Barfi, hayatın tadını çıkartmasını da unutmuyor.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
kartal çilingir