Astsubay Nasıl Olunur?

Astsubay Nasıl Olunur?

Birçok genç arkadaşımızın çocukluk hayalidir asker olmak. Orta okul ve lise de astsubay olmak isteyen gençlerimiz askeri okullara girer ve mezun olduklarında astsubay olurlar. NATO üyesi olan ülkeler için geçerli bir rütbe olan astsubaylık Türkiye’nin 1945 yılında  NATO’ya dahil olması ile birlikte bu rütbede askeri personel yetiştirilmeye başlanmıştır. Astsubaylık kendi içinde bir takım rütbelere ayrılır. Bunlar; Astsubay çavuş, Astsubay kıdemli çavuş, Astsubay üstçavuş, Astsubay kıdemli  üstçavuş, Astsubay başçavuş, Astsubay kıdemli başçavuş olmak üzere 6 tanedir.

Astsubay olmak için gerekli şartlar bulunmaktadır. Ayrıca her kuvvetin (kara, deniz, hava, jandarma)ve her sınıfında (topçu, piyade, tankçı vb.) bazı farklı şartlar olabilir.

Kara Kuvvetleri Astsubay Alımı İçin Gerekli Şartlar

Genel Şartlar:

-Lise ve dengi okullar, en az iki yıl süreli meslek yüksek okulu veya dört yıl süreli üniversite mezunu olmak.

-Yaş şartı en önemli şartların başında gelir. Lisans eğitimi alanlar ve yüksek öğretim bitirenler için yaş sınırı 28, daha kısa süreli yüksekokul ve dengi okullar içinse bu sınırı 26 yaşından gün almamış olmaktır.

-Adayların sosyal durumu ahlak ve karakterler şartları subaylık için gereken şartlarla aynıdır. Dış kaynaktan Astsubay Temin Yönetmeliğinin altıncı maddesinde düzenlenmiş olan “Muvazzaf Astsubay Adaylarında Aranacak Nitelikleri”  şartlarını taşıması gerekmektedir. Bu şartlar içinde 657 sayılı  devlet memurları kanununun 48. Maddesini de barındırır.

-Sağlık şartlarında adayın vücut ve iskelet yapısı düzgün, ağız ve çene yapısı muntazam yüzünde çok sayıda çiçek hastalığı, çıban ve yanık izi bulunmaması, dilinde pelteklik olmaması, vücudunda dövme olmaması, konuşmasında bozukluk olmaması (kekeme olmaması), gözünde şaşılık görme bozukluğu durumu olmaması gerekmektedir.

-Türk Silahlı Kuvvetlerince Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen boy ve kilo sınırlarında olması gerekmektedir. Asgari Erkek adaylar için boy 164 cm bayan adaylar için 158 cm’den az olmaması gerekmektedir. Boy ve kilo endeksinin istenilen sınırda olması gerekmektedir.

-Adaylar sağlık raporlarının sevk edildikleri askeri hastaneden başvurduğu sınıfa uygundur raporu alması gerekir. Aday istenilen şarta uygunsa astsubaylık sınavına başvurabilir. Adaylar istenilen şartları taşımalı ve yapılacak sözlü ve yazılı sınavlardan başarılı bir şekilde geçmelidir.

Sınavlar

Sınav 3 sistemden oluşur. Bunlar; Yazılı sınav, sözlü sınav ve Fiziki Kabiliyet Yeterlilik Testi olarak üç aşamadır.

Adayların ilk aşama olarak sözlü sınavdan geçmeleri gerekmektedir. Sınavda topla 50 soru sorulmaktadır. Türkçe, T.C. Anayasası, Türkiye Coğrafyası, İnkılap Tarihi, Atatürkçülük, Uluslararası Kurumlar ve anlaşmalardan oluşmaktadır. Yazılı sınavlarda 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. Adayın sınavdan en az 70 puan alması gerekmektedir. 70 puan ve üstü alan adaylar mülakat sürecine girerler.

Mülakat

Mülakatta adaylara ilk olarak sağlık muayeneleri yapılır. Sağlık muayenelerinde bakılan yüz, vücut, diş, göz gibi kriterlerden geçen adaylar sonraki aşama olan kişilik değerlendirmelerinden de geçmesi gerekmektedir. Karakter, ahlak anlayışınızın ve sosyal durumunuzun anlaşılması için girilen testten kanaat puanı alarak bir sonraki test olan Fiziki kabiliyet yeterlilik testinden de geçmeleri gerekmektedir. Fiziki kabiliyet yeterlilik testinde neler yapıldığını eminim merak ediyorsunuzdur. Bu testte adaylara 1500 m koşu yaptırılır ve sonuçlarına bakılır, daha sonra adaylara mekik ve şınav çektirilir. Adayların bu testten 40 puan baraj sınırını geçmeleri gereklidir.

Şartlar geçildiğinde adaylar en son sözlü mülakat sınavına alınır. Sözlü mülakatta adayın kendini ifade etme yeteneği, görünüşü genel kültürü ve konuşma şekli ve diksiyonuna bakılmaktadır. Sözlü mülakattan ise 70 puan almak gerekmektedir.

-Sözlü mülakat %15 oranında, yazlı sınav %70 oranında ve fiziki yeterlilik testi ise %15 oranında etkilidir.

Astsubay olmak isteyen adaylar yazılı sınav sözlü mülakat ve testlerden başarılı bir şekilde geçtikleri  takdirde Astsubay meslek yüksekokullarında 2 yıl eğitim alarak Astsubay çavuş rütbesi alarak atanmaktadır.

Temel Askerlik ve Astsubaylık Anlayışı Kazandırma (ASTTASAK) Eğitimi almak gereklidir. Eğitimi başarıyla tamamlayan astsubay çavuş rütbesiyle istihdam edildikleri sınıfın, sınıf okuluna gönderilmektedir. Eğitimden sonra ise Kara Kuvvetleri birlik ve kurumlarına atanma işlemleri başlatılır. Atananlar tüm bu eğitimleri aldıktan sonra Astsubaylık görevlerine başlarlar.

Astsubay olmak isteyen bütün gençlere başarılar dileriz 🙂

5
Sending
User Review
0 (0 votes)

Yorumlar

WORDPRESS: 0
kartal çilingir