Çeyiz Kredisi Almak

Çeyiz Kredisi Almak

Evlilik arifesinde olanlarımızın koşuşturma içerisinde çeyiz hazırlığında olduğuna uzaktan veya yakından tanık olmuşuzdur. Aslında bunlar her şeyi son günlere bırakanların dramı. Biz şimdi, nasıl onlardan olmayacağımızdan ve buna bağlı olarak da ortalama ne kadar harcama yapacağımızdan bahsedelim. Paniklemeyin detaylıca konuşacağız hepsini önce alın çayınızı, kahvenizi rahat ettiğiniz koltuğunuza da yerleşin, evet başlayalım.

Ortalama Çeyiz Hazırlamak Ne Kadar Tutar?

Evin mobilyalarını yani kaba detaylarını oğlan evi alsa da aslında kız evinin işi daha zordur. Çünkü evde, mutfak gibi, kullanılacak küçük detayları kızın alması gerekir. En çok o kullanacağından dolayı ve bunlar tahmininizden biraz daha pahalı olabilir.

Tabi bu birazda size bağlı ne kadar ayrıntılı veya markalı çeyiz hazırlarsanız fiyat buna göre şekillenecektir. Düğününe üç beş ay kala bu hazırlıklara girişenlere başta da bahsettiğim gibi normalden daha fazla harcayacaklardır.

Çünkü indirim zamanlarında 10 tl’ ye alabilecekleri bir ürünü 20 tl’ ye almak ve bunu hemen her eşyada yaşamak onların çeyiz masrafını 20.000 ila 25.000 arası bir rakama yaklaştıracaktır. Zaten bir yatak odası hazırlamak halısı, perdesi dâhil 7.000 ila 9.000 arasında değişkenlik göstermektedir.

Çeyizini zamana yayarak hazırlamak hem daha rahat hem de daha kârlı. İndirim zamanlarını değerlendirmek alacağınız ürünü yarı fiyatına almanıza yardımcı olur. Ve aldıklarınızın taksitini evlenene kadar bitirip borçsuz bir düğün yapmış olursunuz. Kalan zamanınızda rahatça gelinliğinizle ilgilenebilirsiniz. Tabi bu çeyiz masrafları için devlet evlenen çiftlere yardımda bulunmaktadır.

Evlenecek Çiftlere Evlenme Yardımı 2017 Yılı

Çeyiz parası nasıl alınır, SGK ve SSK çeyiz yardımı sorgulama, çeyiz parası almak isteyen çiftler ne yapmalı, çeyiz parası kaç günde gelir, evlilik yardımı, dilekçe örneği gibi sorular için yardımcı olacağız.

 

Çeyiz Parası Nedir? Nasıl Alınır?

Ülkemizde SGK tarafından bayanlara sağlanmakta olan yardımlardan birisi de bilinen adı ile çeyiz parası yani evlenme yardımı ödeneğidir. SGK evlenme ödeneğini, sosyal güvenlik kapsamı içerisinde anne ya da babası vefat etmiş ve aylık almakta olan kız çocuklarının evlenmeleri durumunda yapılmakta olan maddi yardımdır.

SSK yani SGK Müdürlüklerinden çeyiz parası alabilmek için talepte bulunan kız çocuğunun baba ya da annesinin vefat etmesinden dolayı ölüm aylığına bağlanmış olması gereklidir. Yani bu kapsamda erkekler çeyiz parası alamazlar. Çeyiz parası alabilmek için gerekli şartlar ise;

  • Evlenme ödeneği bilinen adıyla çeyiz parası alabilmek için kız çocuğunun vefat eden baba ya da annesinden ölüm aylığı alması.
  • Kız çocuklarının bu ölüm aylığı devam ederken evlenmiş olması.
  • Dul olan eşlerin yeniden evlenmeleri halinde evlenme ödeneğinden yararlanamamaktadırlar.
  • Evlenme ödeneği almak isteyen kız çocuklarının İl veya İlçelerde bulunan Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine başvurmaları gerekir.

SGK evlenme ödeneği kız çocuklarının anne veya babalarının vefatı sebebiyle aldıkları son ölüm aylığının iki yıllık toplamı yirmi dört katı olarak ödenmektedir. Evlenme ödeneği alarak evlenen kız çocuklarının ölüm aylıkları durdurulmaktadır. Fakat boşanması durumunda ölüm aylığını yeniden alabilir.

Evlenme ödeneği miktarı SGK’ dan hali hazırda alınmakta olan en son gelirin veya aylığın iki yıllık tutarı dolayısıyla 24 katıdır. Bu evlenme ödeneği peşin ve bir kerede ödenmektedir. Evlenme ödeneği alabilmek için SGK İl veya İlçe Müdürlüklerine aşağıda belirttiğimiz örnekteki gibi bir dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz.

 

İSTANBUL… SGK İL/İLÇE MÜDÜRLÜĞÜNE

Anne/Babamın ölümünden dolayı ölüm yardımı almaktayım. Bu bağlamda… tarihinde evleneceğim. Tarafıma SGK tarafından çeyiz yardımı yapılmasını istiyorum. Gereğini arz ederim.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
kartal çilingir