CV Nasıl Hazırlanır CV Örnekleri

CV Nasıl Hazırlanır CV Örnekleri

CV Nedir?

Günümüzde gerek internetten olsun gerekse yüz yüze mülakatlarda olsun, bir iş başvurusunda bulunmak istediğinizde sizden talep edilen CV (Özgeçmiş), kişinin iş hayatını kapsayan, iş bulma sürecinde hazırlanacak olan dokümandır. Özelliklerinizi, Başarılarınızı, Niteliklerinizi ve Kariyerinizi özetle anlatan belge olma özelliği taşıyan CV okuduğunuz okulları, çalıştığınız şirketleri, hobilerinizi, yeteneklerinizi, kişisel bilgilerinizi tek bir doküman haline getirerek gerekli kurum ve kuruluşlara sunabilirsiniz.

Özgeçmişler iş arama ve işe alım süreçlerinin ayrılmaz parçası olsa da genel geçer bir özgeçmişle hayalinizdeki işe kabul edilme şansınız çok yüksek değil. İnsan Kaynakları uzmanın, işe alacak kişinin karşısına etkili bir CV ile çıkmalısınız. Becerilerinizi ve deneyimlerinizi kapsamalı ve profesyonel sunum yaparak iş hayatında kendinizi bir adım önde olmanıza olanak sağlar.

 

CV’ye Ne Eklemeliyim?

  • İletişim Bilgileri: Adınızı Soyadınızı, ev adresinizi, cep telefon numaranızı, e-posta adresinizi, doğum tarihi ve askerlik bilginizi ekleyin.
  • Eğitim: Meslek bilginizi, eğitim aldığınız okulları veya kursları eklemenizde fayda var.
  • İş Deneyimi: Çalıştığınız yerleri, edindiğiniz tecrübeleri ve kaç ay , yıl hangi tarihler arasında çalıştığınızı yazın.
  • Beceriler ve Başarılar: Yabancı dil biliyor iseniz mutlaka yazmalısınız. Örnek Bilgisayar ile ilgileniyorsanız donanım ve yazılım hakkındaki bilgilerinizi ekleyebilirsiniz.
  • İlgi Alanları: Hobilerinizi, sosyal yaşantınızdaki yapmayı sevdiğiniz ilgilendiğiniz herşeyi yazabilirsiniz.
  • Referanslar: İş hayatınızda sizi tanıyan ve verilen işi yapabileceğinize inanan kişileri yazın firmalar referanslara oldukça önem göstermektedir.

Yukarıda listelediğimiz bilgileri mutlaka sırasıyla özgeçmişinizin içine ekleyin.

CV Uzunluğu Ne Kadar Olmalıdır?

İki A4 kâğıdı kaplamalı daha uzun olmamalıdır. İşveren kişiyi okurkan sıkmayacak , kısa ve öz olmalıdır. Kesinlikle dikkat etmelisiniz!

 

CV’DE NE OLMAMALI?

Özgeçmiş hazırlarken dikkat etmeniz gerek önemli noktalardan birisi de eksiklerinizi yazmamak olmalıdır. Örneğin hazır bir CV’de size Ehliyetiniz var mı? sorusu sorulduğunda bu soruyu cevapsız bırakmanız profesyonel bir Özgeçmiş hazırlamanızda size yardımcı olacaktır. Ayrıca eksikliklerinizi yazmamanız da önemli bir diğer nokta.

 

CV Nasıl Hazırlanır?

Bir eğitim başvurusu için kabul olabilmek ya da iyi bir işe yerleşebilmek için güzel bir CV (özgeçmiş) hazırlamanız gerekmektedir. Ne yazık ki özgeçmişimize ne yazıp ne yazamayacağımız konusunda aklımızı karıştıran çok nokta var.

Basit ve Standart CV , farklı seçeneklerde CV tarzları bulunmaktadır.  Bir firmada veya kuruma işe girmek için kendinizi tanıtmanız gerekmekte ve bunun için Özgeçmiş hazırlamanız ve sunmalısınız.

Genellikle kişisel bilgiler, eğitim geçmişi ve becerileriniz listelendiği en sık kullanılan özgeçmiş türüdür. Özgeçmişiniz açık sözlü ve okunması kolay olmalıdır. Özgeçmişiniz iki sayfadan fazla olmamalıdır kısa ve öz kendinizi anlatmanız gerekiyor.

 

CV Formatı Nasıl Olmalı?

Öncelikle CV görünümüne mutlaka özen gösterin uzunluğu genellikle 2 sayfadır, 3 sayfa olması halinde bir çok yönetici tarafından sıkıcı bulunur, eğer yeni mezun olduysanız ve iş deneyiminiz kısıtlıysa yazmaya eğitiminizden başlamanız faydalı olacaktır. CV’yi A4 kağıdına hazırlayın karakter boyutu olarak 10 ya da 12 punto boyutunda olmalıdır, detaylar her zaman önemlidir özgeçmişiniz sizi anlatır. Küçük bir imla hatası dahi olumsuz izlenim bırakabilir,  bilgilerinizi başvuru yaptığınız işe ve önceliğe göre dikkatlice sıralamalısınız.

Üniversiteden yeni mezun olan , iş hayatına girmek isteyen arkadaşlar sizler için listelediğimiz cv örneklerini indirip kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Özgeçmiş iki türe göre yazılabilir:

  • Zaman sıralı özgeçmiş
  • İşlevsel özgeçmiş

Zaman sıralı özgeçmiş iş ve eğitim sondan başlayarak tarih sırasına göre yazılır. İşlevsel özgeçmiş ise başlıkların gruplara ayrılmasıdır.

Yaratıcı ve ilginç bir görünüm sayesinde yeteneklerinizi daha göz alıcı bir şekilde sergileyeceksiniz, firmaların Halkla İlişkiler sorumlularını etkileyebilirsiniz. CV’nizi sıfırdan oluşturmanıza gerek yok! Sizler için hazırladığımız bu yaratıcı cv örneklerini kullanıp kendinizce tasarlayabileceksiniz.

Tüm becerilerinizi ve deneyimlerinizi tek bir sayfa haline getirmelisiniz, profesyonel bir sunum yapmak için sizler için hazırladığımız özgeçmiş örnekleri sayesinde iş görüşmelerinde bir adım önde olacaksınız.

Özgeçmiş gündelik hayatımızda CV adı ile söylenmektedir. İş arayanların kendilerini tanıtmak amacıyla işveren firmalara sunmuş oldukları kendilerini tanıtan bir word veya pdf belgesidir. İş arayışları için kullanılan Özgeçmiş Örneklerini sizlere sunacağız.

 

Özgeçmiş Örnekleri Tıkla ve Hemen İndir!

Özgeçmiş Örneği

Yeni Mezun CV Örneği 1

CV Örneği 2

CV Örneği 3

CV Örneği 4

CV Örneği 5

CV Örneği 6

Boş CV Örneği

4
Sending
User Review
5 (1 vote)

Yorumlar

WORDPRESS: 0
kartal çilingir