Elma Sirkesi Hakkında 10 Faydalı Bilgi

Elma Sirkesi Hakkında 10 Faydalı Bilgi

Neredeyse tüm marketlerde bulunan elma sirkesi birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Cilt bakımına ve diğer hastalıklara önemli ölçüde fayda sağlayan Elma sirkesi için faydalı 10 bilgiyi sizler için derledik.

1 Diyabete savaş açar

Tip 2 diyabet hastalarında sirkenin kan şekeri seviyesi için dengeleyici etkiye sahiptir. Ancak ilaç kullanmakta olan diyabet hastalarının elma sirkesini kullanmadan önce doktora danışmaları gerekmektedir.

2 Sivilcelerden kurtulun!

Cilt bakımına önem veren insanlar için sık kullanılan sirkenin en çok bilinen etkilerinden biriside suyla seyreltilmiş hale cilde uygulandığında sivilceleri yumuşatması ve geçirmesi. Cilt temizliğinde tonik görevi görmektedir.

3 Kilo kaybını önler

Vücudunuza tokluk hissi verir. Sirke günde 300 kaloriden az tüketmenizi sağlar. Göbek yağlarınız azalacak ve daha fit bir vücuda sahip olacaksınız.

4 Kalp rahatsızlıklarına iyi gelir

Ölüm nedenlerinin en önemlisi kalp ve damar hastalıklarıdır. Yapılan deneyler sonucunda kalp ve damar hastalıkları üzerinde olumlu etkileri gözlemlenmiştir. Harvard’da yapılan bir araştırmada evimizde hazırladığımız salata’nın içine koyulan sirke kalp hastalığı riskini düşürdüğü söylenmiştir.

5 Saçlarınız artık daha dolgun

Elma sirkesi saçlarınızın diplerini temizlemeye yardımcı olur. Saçlarınızın parlak olmasını sağlat ve saç diplerindeki ölü hücreleri temizler. Saçtaki PH dengesini düzeltir. Saçların hızlı uzamasını ve yumuşak olmasını ayrıca kepeğide azalttığı düşünülmektedir.

6 Beyaz dişler

Dişlerinize düzenli bir şekilde uyguladığınızda sigara, kahve lekelerini azaltır ve dişleriniz daha güzel görünmesini sağlar.

7 Mide yanmasına iyi gelir(reflü)

Elma sirkesi midedeki asit dengesini sağlar ve reflü hastalığına çok iyi geldiği söylenmektedir.

8 Vücuttaki pH dengesini düzenler

Vücut fonksiyonlarımızın düzgün çalışması için gerekli pH derecesinin 7.4 dengesini koruması gerekmekte. Elma sirkesi bu dengeyi koruması için yardımcı olur.

9 Bakterileri öldürür

Dezenfekte aracı olarak bilinen sirke, siğil, mantar gibi bazı enfeksiyonların tedavisinde kullanılmaktadır.

10 Kansere karşı savaş açar

Yine kanıtlanmış olmamakla birlikte yapılan araştırmalar ve gözlemlerle elma sirkesinin kanser hücreleri üzerinde iyileştirici etkisi olduğu düşünülmekte.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
kartal çilingir