Elon Musk Kimdir?

Elon Musk Kimdir?

Çılgın projeler ile adını tüm dünyaya duyuran Elon Musk’un hayatı internet dünyasında çok merak ediliyor, sizler için araştırdık ve yazdık.

Hani şu roketleri denizde gemiye indiren marsta ilk koloni ve seyehati hedefleyen 100 kilometre hıza 2.28 saniyede çıkan elektrikli arabaları yapan sürekli haberlerde gördüğünüz o adam işte o adam Elon Musk Amerikalı mühendis, girişimci diyebiliriz. Tüm bunları nasıl başardı? Forbes verilerine göre açıklanan serveti 19,9 Milyar USD, biliyorum şuan vay be dediniz. SpaceX’in kurucusu ve Tesla Motors ile PayPal’ın kurucu ortaklarından.

1971‘de ırkçı ayrımcılığın yaşandığı güney afrikada Pretoria’da doğdu. Tüm gün kitabı elinden düşürmeyen okulda yalnız içine kapanıp diğer çocuklardan çok dayak yemiş bir çocukluk geçirmiş. Babasıda sıkıntılı olduğundan, böyle bir çocukluk dönemi geçiren anca hayallerine tutulur işte onu kurtaran da hayalleriydi.

Kendi kendine bilgisayarında kod yazmayı öğrendi 12 yaşında Blastar adında oyun yapıp başka bir şirkete bile sattı. Önce kanada sonra amerikada yaşadı. Üniversitede fizik ve ekonomi okurken napcam lan bu bu hayatta diyerek insanlığın geleceği için önemli şeyler yapmalıyım diyerek girişimciliğe atıldı.

Tam enerji üzerine doktora yapacakken internet patlıyor. Aklında hemen paraya çevireceği bir fikir, Zip2 ‘yi kuruyor haritalı sarı sayfalar gibi bir şey. 1999’da şirket satılınca idealist Elon Musk 28 yaşında 20 milyon $ kazanıyor ve bu 1999 yılına göre oldukça büyük bir para. Geçtiğimiz aylarda ülkemizden çekilen Paypal onun eseridir, kurucu ortağı.

Çocukluk hayallerini uzaya ve temiz enerjiye parasını yatırıyor. 2002 yılında SpaceX’i kuruyor amacı yıllardır yerinde sayan uzay teknolojisinde devrim yaratmak roketleri tekrar tekrar kullanarak maliyetleri onda bire çekmek istiyor.

30’lu yaşlarının ortasına kadar sürekli çabalıyor ve iyi para kazanan Elon Musk artık bu paraları yeme kısmına geçmeden Elektrikli araba üreticisi Tesla’nın yönetimini devir alıyor aynı anda 2 şirketin CEO’luğunu yürütürken 2008 krizinde herşeyini yani bütün servetini kaybedecek seviyeye geliyor.

Önce Nasa’nın kontratlarını kazanmasıyla SpaceX ve Tesla başarılı oluyor bu arada güneş enerjisi üzerine çalışıyor. Şirket devasa bir batarya fabrikası kurup maliyetleri kısarak ucuz üretimi hedefliyor. Haftada 100 saat çalışan bir adam Elon Musk hem kendisi ve insanlık için yaptığı şeyler çok önemli.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
kartal çilingir