Emekliye Ocak Ayı Zammı

Emekliye Ocak Ayı Zammı

Temmuz ayında maaşları yüzde 5.89 artan SSK ve Bağ-Kur emeklileri için Ocak ayı zammının bilgileri geldi. Merkez Bankası, 2017 yılı sonu enflasyonu 8.7'ye çıkardı. Bu yüzdeye göre Ocak ayında yapılacak olan zam yüzde 2.65 seviyesinde olacak.

Yaklaşık 9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisi, Temmuz’da yüzde 5.89 zamlı maaşını cebine koyarken; Ocak artışının da ipuçları geldi. Merkez Bankası, 2017 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 8.7’ye yükseltti. Bu tahmine göre, Ocak zammı yüzde 2.65 olacak. Eğer tahmin aşılırsa, zam oranı yükselecek.

MAAŞLAR NE OLUR?

Yüzde 8.7’lik 2017 yıl sonu enflasyon tahmini gerçekleşirse, SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin Ocak zammı yüzde 2.65 olacak. Bu yılın ikinci yarısında gerçekleşen enflasyona göre bu oran artacak ya da azalacak. Eğer enflasyon tahminin üzerinde gelirse, zam oranı daha yüksek olacak. Kesin oran ise 3 Ocak’ta Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanacak enflasyon verileriyle ortaya çıkacak. Eğer Ocak zammı yüzde 2.65 olarak gerçekleşirse, halen 2 bin lira maaş alan emeklinin Ocak’ta 53 lira artacak. Emeklinin yeni maaşı 2 bin 53 olacak.

450 TL PROMOSYON GARANTİ!

Yeni emekli olanlar, ilk maaş ödemelerini artık Garanti Bankası’ndan alabilecek. Banka’nın açıklamasına göre, emekli maaşlarını 3 yıl boyunca Garanti’den almayı taahhüt eden yeni emekliler, maaş tutarına göre promosyon da kazanacak. Garanti, maaş tutarı bin TL’ye kadar olanlara 300, bin- 2 bin TL arasında olanlara 375, 2 bin TL’nin üzerinde olanlara ise 450 TL promosyon ödemesi gerçekleştirecek. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Akten, yeni emekli olacak müşterilerinin maaş bankası olarak Garanti’yi seçebilmesi için SGK ile anlaşma imzaladıklarını belirterek, “Emeklilerimiz Paramatik’lerden tek tuşla maaşlarını masraf ödemeden kuruşu kuruşuna kolayca çekebilecek. Ayrıca indirimli faiz oranıyla kredi çekebilecek” dedi.

Kaynak: Takvim

Yorumlar

WORDPRESS: 0
kartal çilingir