En Çok İzlenen Beğenilen Hit Kore Dizileri

En Çok İzlenen Beğenilen Hit Kore Dizileri

Kore Dizileri, başta Amerika ve Avrupa olmak üzere özellikle ülkemizde de son yıllarda oldukça popülerleşmeye başladı. Bu yazımızda sizlere Uzak Doğu kültürünün önemli etmenlerinden olan Kore’nin dizileri hakkında bilgilendirmelerde bulunacağız. İçinde romantizim, drama, korku ve fantastik türlerin olduğu Kore dizilerini ele alacağız.

Türk dizileri arasında olan; Leyla ile Mecnun, Kiralık Aşk, Yer Gök Aşk ve Paramparça gibi yüksek reytingli dizilerimizden da söz etmeden geçmeyelim. Şüphesiz ki reytingleri yüksek olan uyarlamalarında, bu Kore dizilerinin isimleri değişse de senaryoların aynı tarzda olması çoğunlukla dikkat çekiyor. En iyi Kore dizileri arasında oluşturduğumuz listemizi sıralamaya başlayalım.

Dizi ve filmler sıralarınken genellikle IMDB puanlandırmaları esas alınmaktadır.  Fakat konu Uzak Doğu olunca haliyle IMDB’ye yeterince yanmamaktadır bu sebeple IMDB’nin yanı sıra Asian Wiki’nin puanlandırmalarını da ekledik ki, dizinin bölgede nasıl bir etki yarattığını siz okurlarımıza iletebilelim.

1 Goblin: The Lonely and Great God (Sseulsseulhago Charlranhashin: Dokkaebi -2016)

IMDB: 8.9 (2200 Kişi)

AsianWiki: 9.2 /22.000 Kişi)

Oyuncular: Gong Yoo, Kim Go-uen, Lee Dong-Wook

Goblin, Fantastik bir Kore dizisidir. Yenilgi yüzü görmemiş bir General Kim Shin (Gong Yoo) kralın kıskançlıkları sonucunda öldürülür. Shin bir Gobline dönüştürülere sonsuz yaşamı elde eder ve hayata geri döner, bu güçleri ilk başta bir herdiye olarak görsede sonrasında lanetlendiğini fark edecektir. Bu lanetten kurtulmak için evlenmesi gerecektir. Bir gün Shin bir kadının hayatını Ölüm meleği Wang Yeo (Lee Dong-Wook) kurtarır ve kadın bir halime olduğu bebeğini Ji Eun-Tak (Kim Go-Eun) dünyaya getirir. Belli bir süre sonra ölüm meleği hafıasını kaybeder ve yolları bu sefer arkadaş olarak Goblinle kesişir.

Goblin: The lonely and the great god, fantastik tür sevenler için eşsiz bir yapım.

2 Strong Woman Do Bong-Soon (Him-ssen Yeo-ja Do Bong-soon -2017)

IMDB: 8.3 (700 Kişi)

AsianWiki: 9.3 (9200 Kişi)

Oyuncular: Park Bo-Young, Park Hyung-Sik

Bong-Soon doğuştan süper güçlere sahip bir kadındır. Bu güçler soyundan gelen tüm kadınlarda görülmektedir. Hayali kendisin başkahraman olduğu bir oyun yapmaktadır. Bir gün serserilere denk gelir ve hepsini pataklarken videosu çekilip internete düşer. Video oyun yapımcısı Min-Yunk’un dikkatini çeker. Başı belada olan Yunk, Bong-Soon’u kendinse koruma olarak işe alır.

Strong Woman Do Bong-Soon bir komedsi dizisi olup sizlere kahkaha dolu dakikalar geçirtebilir.

3 Descendants of The Sun (Tae-yang-eui hoo-ye -2016)

IMDB: 8.6 (2700 Kişi)

AsianWiki: 9.2 (22.000 Kişi)

Oyuncular:Song Joong-Ki, Song Hye-Kyo

Kore’nin en popüler Aşk dizisidir. Shi-Jin özel kuvvetlerde çalışmaktadır. Bir gün bir kovalamaca sırasında yaralanır ve hastaneye kaldırılır. Burada cerrah olarak çalışan Mo-Yeon ile karşılaşır ve ona âşık olur. Jin’in özel kuvvet görevleri ve Yeon’ın meslek çalışmaları sebepleri ile yolları bir ayrılıp bir kesişecektir.

4 Weigtlifting Fairy Kim Bok-joo (Yeokdoyojeong gim Bokju – 2017)

IMDB: 8.6 (1000 Kişi)

AsianWiki: 9.2 (13.000 Kişi)

Oyuncular: Lee Sung-Kyung, Nam Joo-Hyuk

Bir romantik gençlik dizisidir. Kim Bok-Joo üniversite’nin halter takımında gelecek vaat eden bir sporcudur. Fiziksel yapılarının normal bir kıza göre daha kaslı olması sebebi ile erkekler tarafından kendisi ve takım arkadaşları ilgi görmemektedir. Aynı üniversitenin yüzme takımındaki Jung Joon-Hyung ile yolları kesişir ve aralarında duygusal bir ilişki başlar.

5 The Legend of the Blue Sea (Pooreun Badaui Junsul -2016)

IMDB: 8.2 (1200 Kişi)

AsianWiki 9.0 (14.900 Kişi)

Oyuncular: Gianna Jun, Lee Min-Ho

Fantastik türde bir aşk hikâyesi işlenmekte olan bir dizidir. Dizi eski çağlarda gerçekleşmiş bir olayın görseli ile başlar. Sonrasında günümüz zamanına döner. Joon-Jae sihir kabiliyetleri olan bir dolandırıcıdır. Birkaç işten sonra ortakları Nam-Doo ve Tae-O ile yeni bir strateji belirleyip suçlu ailelerinden savcı taklidi ile para koparmaya çalıştıkları işleri için gezintiye çıkarlar ve yolları eski çağda yaşamış kişilerle kesişir.

6 Fight for My Way (Ssam, Maiwei -2017)

IMDB: 8.4 (250 Kişi)

AsianWiki 9.1 (6400 Kişi)

Oyuncular: Park Seo-Joon, Kim Ji-Won

Bir gençlik dizisi olup, ideallerinin peşinde koşan iki genç ola Ko Dong-Man ve Choi Ae-Ra’nın hikâyesini anlatmaktadır. Dong-Man başarılı olmak isteyen bir tekvandocudur, Ae-Ra ise spiker olmak isteyen genç ve güzel bir kızdır. Hayatlarını idame etmek ve istediklerine ulaşmak için çalışsalarda Ae-Ra beklediği fırsatları bulamadığı için bir alışveriş merkezinde çalışmaya başlamıştır.

7 Hwarang: The Poet Warrior Youth (Hwarang -2016)

IMDB: 8.0 (340 Kişi)

AsianWiki: 9.1 (12.100 Kişi)

Oyuncular: Kim Ji-Soo, Park Hyung-Sik

Tarih temalı bir drama dizisidir. Silla Krallığının içindeki taht mücadelelerini anlatmaktadır. Ölen Kral Beopheung’un gerçek varisi Sammaekjong, konma amacı ile başkentin dışında tutulmakta ve taht Ji-so naiplik yapmaktadır. Varisin düşmanlardan korunma ve tahta çıkışını işlemektedir.

8 Romantic Doctor, Teacher Kim (Nangmandakteo Kimsaboo -2017)

IMDB: 8.3 (700 Kişi)

AsianWiki: 8.9 (5000 Kişi)

Oyuncular: Han Suk-Kyu, Yoo Yeon-Seok, Seo Hyun-Jin

Bir Romantik Komedi dizisidir. Halk tarafından ‘’Tanrı’nın Eli’’ olarak adlandırılan Boo Yong-Joo başarılı bir cerrahtır fakat kariyerinin en üst noktasından birden ortadan kaybolur. Kang Dong-Joo ve Yoon Seo-Jung  adlı iki genç ve hırs ve idealleri için doktor olmuşlardır.  Yolları bir şekilde Boo Young-Joo ile kesişecektir.

9 Signal (Sigeuneol -2016)

IMDB: 8.8 (750 Kişi)

AsianWiki 9.0 (3600 Kişi)

Oyuncular: Lee Je-Hoon, Kim Hye-Soo, Cho Jin-Woong

Polisiye bir Kore dizisidir. Hae-Young uzman bir komiserdir. Her ne kadar teşkilatta olasada teşkilatına güveni yoktur. Teşkilata güveni, 2000’lerde arkadaşının kaçırılmasından sonra polise verdiği bilgilerin dikkate alınmaması ve kaçıranların bulunmaması yüzünden kaybolmuştur. Polis olduktan sonra bile teşkilat içinde sıkıntılı olaylar olduğunu fark eder ve bu davlardan biri de arkadaşının kaçırılmasını soruşturan memur ile alakalı olduğunu fark eder. Hae-Young arkadaşının kaçırılıp öldürülmesindeki gerçeği bulmak istemektedir.

10 Moon Lovers- Scarlet Heart: Ryeo (Dalui Yeonin – Bobogyungsim Ryeo -2016)

IMDB: 8.8 (1400 Kişi)

AsianWiki: 9.3 (20.000 Kişi)

Oyuncular: Lee Joon-Gi, IU, Kang Ha-Neul

Bir tarih dizisidir. Ay tutulması sırasında Go-Ha-Jin, geçmişte yaşamış olan Goryeo Hanedanı dönemine ışınlanır. 941 yılında yaşamış olan Hae Soo olarak gözlerini açar. Wang ailesinden prenslerle tanışmaya ve onlarla flirtleşmeye başlar.

She Was Pretty ( IMDb Puanı: 8,6 )

Küçükken kilolu olduğundan dışlanan Ji Sung Joon’un o zamanlar da tek arkadaşı onu koruyan ve yanında olan güzeller güzeli Kim Hye Jin olmuştur. Bir sebepten yurt dışında yaşamaya giden Ji Sung Joon,ilk aşkını bulmak için yıllar sonra Kore’ye döner.Mail yoluyla haberleşip buluşmaya karar verilir.Fakat Hye Jin eskisi gibi güzel değildir.Sung Joon’u hayal kırıklığına uğratmak istemez ve arkadaşı olan Min Ha Ri’den yerine geçmesini ister.Buraya kadar sorunsuz bir şekilde ilerlese de Hye Jin’in yeni işinde patronu da Sung Joon çıkar.

Moosa Baek Dong Soo (Warrior Baek Dong-Soo) ( IMDb Puanı: 8,6 )

2011 yılında yayınlanan Warrior Baek Dong-Soo, bir yandan dövüş sahneleriyle döneme damgasını vururken, kılıç ve Ninja teknikleriyle de bizleri kendisine hayran bırakıyor. Savaşçı adıyla da bilinen Warrior Baek Dong-Soo, güçlü kadrosuyla ve 8,6’lık IMDb puanıyla da aksiyon türünde en iyi Kore dizileri arasına adını yazdırıyor. Warrior Baek Dong-Soo, Uzak Doğu dövüş sanatlarına ve Ninja tekniklerine hayranlık duyanların izlemesi gereken bir Kore dizisi olarak karşımıza geliyor.

Pinocchio | ( IMDb Puanı: 8,6 )

Yerel bir gazetede muhabirlik yapmaya başlamış bir grup 20’li yaşlardaki gençlerin gerçeğin peşinden koşmalarının aşklarının ve başarısızlıklarının yanı sıra gelişmelerini anlatıyor. Pinocchio 8.6’lık IMDb Puanıyla göz dolduruyor.

I Hear Your Voice ( IMDb Puanı: 8,5)

Jang Hye Sung (Lee Bo Young) cesur, küstah, vurdumduymaz ve komik bir kadın avukattır. Huysuz ağzı, pek de görgüsü olmayan sivri diliyle, zorlu işlere hevesli biridir. Cha Kwan Woo (Yoon Sang Hyun) ciddi, tutkulu ve maço olan bir devlet avukatı ve eski bir polis memurudur. Bu arada Park Soo Ha (Lee Jong Suk) ise insanların düşüncelerini duyma gücü olan 19 yaşında bir gençtir. Kimsenin istemediği, suçsuz bulunma şansının %1 olduğu durumları birlikte çözmek için bir takım olacaklardır.

Man From the Stars ( IMDb Puanı: 8,6 )

Do Min Joon yaklaşık 400 yıl önce Joseon döneminde dünyaya gelmiş bir uzaylıdır. Mükemmele yakın bir görünümü vardır ve ayrıca duyma ve hız konusunda yeteneklidir. İnsanları ve insanlığı küçümseyen Do Min Joon, modern zaman aktrisi Cheon Song Yi’ye aşık olur. Man From the Stars izlenmesi gereken kore dizileri arasında.

Oh My Ghostess ( IMDb Puanı: 8,5 )

Çekingen bir aşçı yamağı olan Na Bong-Sun’un düşük özgüveninden dolayı hiç arkadaşı olmamıştır. Fakat Şaman ninesi sayesinden küçük yaşlarından itibaren hayaletlerle konuşabilmektedir. Bir gün Shin Soon-Ae adındaki tabiri caizse “aşk doktoru” olan bir hayalet tarafından ele geçirilir. Ele geçirilen Bong-Sun’un da gizli duyguları bir anda ortaya çıkar ve eski kız arkadaşını yeniden etkilemeye başlar. IMDb Puanıyla dikkat çeken Oh My Ghostess izlenilmesi gereken kore dizileri listemizde.

 

Kore Dizileri romantik komedi tarzındaki işleyişleriyle izleyicileri ekrana kilitlemeyi başarıyorlar. En çok izlenen Kore dizileri, birçok yeni yapıtın çıkmasına öncülük ediyor ve izleyenler gayet memnun. Etkileyici, samimiyeti yüksek olan oyunculukların Güney Kore Dizileri, uyarlamalarına göre daha çok hayranlık uyandırmakta. Ülkemizde yoğun bir kitlenin takibinde olan en iyi kore dizileri bizleri eğlendirmeyi başarıyor. Boş vakitlerimizde eğlenmek için Kore dizileri izlemeye başlayabilirsiniz.

5
Sending
User Review
0 (0 votes)

Yorumlar

WORDPRESS: 0
kartal çilingir