En İyi 15 Hacker Filmi Listesi

En İyi 15 Hacker Filmi Listesi

Günümüzde oldukça popüler hale gelen, bilgisayar programcılığı ve kodlamanın artmasının temel sebebi de insanların hacking’e duydukları merak ile TV’lerde dizi ve film olarak güzel yapıtların ortaya çıkmasıdır. İzleyicileri heyecanlandıracak  en iyi hacker filmlerini sizler için listeledik. Listemize göz attıktan sonra izlemediğiniz birçok film ile karşılaşacağınızdan eminiz.

Sizde Bilgisayar, teknoloji, internet manyağı iseniz, hackerların macera ve aksiyon dolu hayatlarını merak ediyorsanız, sizler için özel olarak hazırladığımız en iyi hacker filmlerine kesinlikle göz atmalısınız.

1 The Matrix IMDb: 8,7

En iyi hacker filmleri listeminiz başında bulunan The Matrix(1999) geceleri Neo lakaplı bir hacker  gündüzleri yazılım mühendisi olan Thomas Anderson’ın yaşanmış olan hikayesinin simülasyondan ibaret olduğunu anlatıyor.

 

2 Sanal Korsan (Track Down) IMDb: 8,6

Kevin Mitnick‘in hayat hikâyesini anlatmaktadır. En iyi hacker filmleri listemizde 2. sırada bulunan Sanal Korsan (Track Down) 2000 yapımıdır. Mitnick; Motorola, Nokia ve Fujitsu gibi şirketlerin ağına sızarak gizlice girmeyi başarmıştır. FBI’ın en çok arananlar listesinde bulunan Mitnick, “Sanal Dünyanın Kayıp Çocuğu” olarak adından söz ettirmiştir.

 

3 Enigma (The Imitation Game) IMDb: 8,1

Tarihi değiştiren dünyanın en iyi hackerlerinden biri, ünlü matematik ustası Alan Turing tarafından gerçekleştirilmiştir. II. Dünya Savaşı’nda, Nazi Almanya’sı tarafından gizli mesajları şifrelemek için tasarlanan Enigma ismindeki bir şifre makinası, diğer devletlere karşı zorluk çıkarıyordu. Fakat Turing ve arkadaşları gece gündüz çalışarak Enigma şifresini çözdüler. Bunun üzerine II. Dünya Savaşı’nın rengi değişmeye başladı.

 

4 Ben Kimim (Who Am I) IMDb: 7,6

En iyi Hacker filmleri listemizin başlarında olan Ben Kimim (Who am I) oldukça beğenilen bir film vizyona girdiğinden bu yana seyircilerin beğenisini kazanmıştır. 2014 Yapımı olan film, Berlin’deki bir grup hacker’ın yaşadığı olayları konu alıyor. Asosyal bilgisayar dehası olan Benjamin, yeteneklerini CLAY isimli bir hacker grubuyla geliştirir..Max ile tanışır ve hayatı değişmeye başlar. Fakat Alman Gizli Servisi kimlikleri ortaya çıkarmak için uğraşacaktır. Bu filmin sonunda beynim yanmıştı.

 

5 Devlet Düşmanı (Enemy Of State) IMDb: 7,3

Başrollerinde Gene Hackman, Will Smith ve Jon Voight gibi başarılı isimleri bulunduran Devlet Düşmanı(Enemy Of State) filmi ile listemize devam ediyoruz. ABD’de gerçekleşen bir cinayet, fazla tanınmamış bir hacker tarafından kaydedilir. Daha sonra amansız bir kovalamaca başlar. Kayıt olayla hiçbir ilgisi olmayan avukatın çantasına bırakan hacker ölür. Hackerın peşine düşen istihbarat servisi Kayıt’ın avukat Robert Dean’ın elinde olduğunu öğrenince gözler o tarafa döner.

 

6 Biz Birliğiz: Hacktivistlerin Hikayesi (We Are Legion: The Story of the Hacktivists) – IMDb: 7,3

Bir belgesel olan Biz Birliğiz: Hacktivistlerin Hikayesi dünyaca ünlü hacker grubu Anonymous’un kurulmasına ve Christopher’ın 4chan internet sitesini açtığı dönemlere bizleri götürmektedir. Bazı yazarlar Anonymous üyeleri, akademisyenler ile gerçekleştirilen röportajların yer aldığı belgesel, Tom Cruise‘un Scientology videosunda başarıya ulaşan inanılmaz işlere imza atan devletlerin kabusu haline gelen Anonymous hacker grubun anlatıyor. En Hacker filmleri listesi arasında yer alan Biz Birliğiz: Hacktivistlerin Hikayesi filmini izleyebilirsiniz.

 

7 Snowden – IMDb: 7,3

Eski Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) ve eski ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) çalışanı olan Amerikalı bilgisayar dehası Edward Snowden’in hikayesini ele alıyor. En iyi hacker filmleri listelimizde 7. sırada olan film ABD’nin güvenlik olarak anlattığı gizli izleme programı, Snowden tarafından gün yüzüne çıkarılıyor. E-Posta, sosyal medya hesapları, bilgisayar kameralarına kadar istediği her şeye erişebilen Snowden gizli izleme programını ortaya çıkaracak.. En iyi hacker filmleri arasında yer al Snowden(2013) oldukça etkileyici başyapıt.

 

 

8 23 – IMDb: 7,3

Alman Hacker grubunun hikayesini anlatan 23 filmi; 1980 yılının sonlarında Karl Koch isminde bir yetim, ailesinden kalan mirasıyla bir bilgisayar satın alır. İlk iş oalrak R.A. Wilson’ın en sevdiği romanı “Illuminatus” eserinde bulunan komple teorilerini araştırmak için forum sitelerine saldırır. Çok geçmeden yakın arkadaşı David ile birlikte devletin askeri bilgisayarlarını hacklemeye başlarlar. Karl, tanımakta olduğu Pepe’nin bilgisayarını ele geçirir, hesabındaki paraları çalar ve Doğu Berlin‘e doğru kaçmaya başlar. KGB ile iş birliği yapmaya çalışır.

 

9 Savaş Oyunları (WarGames) – IMDb: 7,1

Savaş Oyunları (WarGames) en iyi hacker filmleri arasında yer almaktadır. IMDb puanıyla dikkatleri üzerine çekiyor. 1983 yılında yapılan bu film genç bir hacker olan Davit Lightman’ın 3. Dünya Savaşını  başlatacak bir proje bulmasını ele alıyor. David, sevgilisini etkilemek için oyun yapımcısının sistemini hackleyeyim derken Amerikan Savunma Bakanlığı’nı hackler. David, nükleer savaş durumunda yaşanılacak olayları hesaplayan bir simülasyonu ele geçirir. David, neredeyse 3. Dünya Savaşını başlatmak üzeredir.

 

10 Şifreciler (Sneakers) – IMDb: 7,1

River Phoenix, Ben Kingsley, Sidney Poiter, Dan Aykroyd  ve  Robert Redford gibi oyuncuları bünyesinde bulunduran 1992 yapımı Şifreciler filmi en iyi hacker filmleri arasında yer alıyor. Güvenlik sistemlerinde uzman olan bir gruba devlet tarafından şantaj yapılır. Hacker grubundan siyah bir kutu bulması istenilir. Martin Bishop’un liderliğini üstlendiği ekip siyah kutuyu bulduklarında ne tepki verecek? En iyi hacker filmleri listemizde 10. sırada yer alan Şifreciler (Sneakers) filmini izleyebilirsiniz.

 

11 Blackhat -IMDB: 5.4

Chris Hemsworth’ün yeni bir filmi olan Blackhat’te hacker’lar, bir nükleer reaksiyon oluşturmak üzere Çin’in nükleer enerji santralini hack’liyorlar. Bu sırada borsayı da hack’leyip bankadan milyonlarca dolar çalıyorlar.

 

12 Untraceable -IMDB: 6.2

Filmdeki seri katilin kullandığı cihazlar, kurbanlarını KillWithMe.com web sitesine yapılan ziyaret sayısına göre öldürüyor. Milyonlarca kişi, cinayetlerin kurbanın canlı olarak yayınladığı siteye oturum açarak kurbanın ölümünü hızlandırıyor.

 

13 Untraceable -IMDB: 6.2

Filmdeki seri katilin kullandığı cihazlar, kurbanlarını KillWithMe.com web sitesine yapılan ziyaret sayısına göre öldürüyor. Milyonlarca kişi, cinayetlerin kurbanın canlı olarak yayınladığı siteye oturum açarak kurbanın ölümünü hızlandırıyor.

 

14 Live Free or Die Hard -IMDB: 7.2

Zor Ölüm 4 olarak da bilinen filmde Timothy Olyphant’ın canlandırdığı hacker, trilyonlarca doları merkez bankasından almaya çalışırken neredeyse tüm ABD altyapısını çökertmektedir.

 

15 Algorithms -IMDB: 6.6

Filmin ana karakteri bağımsız hacker Will, çok gizli devlet birimlerine ulaşıyor ve geliştirilmekte olan tüm programları bilgisayarına indiriyor. Macera buradan sonra kovalamacaya dönüşüyor.

 

Bazılarının düşmanlığını, bazılarının sevgisini kazanan hackerlar İnternet ortamında dolaşan en iyi hacker filmleri listemizi sizlere sunduk. Siz bu filmlerden hangilerini izlediniz?

Yorumlar

WORDPRESS: 0
kartal çilingir