Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Günümüzde yatırım seçeneklerinin artması, kalite standartlarımızın yükselmesi ve globalleşme gibi sebepler geçmişe oranla daha fazla ihtiyaç doğurmaya başlamış ve bununla birlikte nakit gereksinimi artmıştır. Kredi almak kolaylaşmış ve bankalar tarafından “ihtiyaç kredisi kapsamında” ev hanımlarına da kredi verilmeye başlanmıştır.

Üstelik sadece ev hanımları değil; çalışmayan, öğrenci yahut kayıtlı bir geliri olmayan bireyler de bankalar tarafından “gelir belgesi olmayan tüketiciler” şeklinde tanımlanarak ihtiyaç kredisi alabilmektedir.

Gelir Belgeleyemediği Halde Ev Hanımlarının Kredi Alması Nasıl Mümkün oluyor?

Öncelikle yapılan kredi başvuruları ‘ev hanımı’ olarak değil, ‘çalışmayan birey’ olarak değerlendirilmektedir. Tıpkı iş ve kariyer sahibi bireyler gibi çalışmayan bireylerin kredi başvuruları da kredi notu sistemine göre değerlendirilir.

Yapılan başvurularda kredi notuna bakılır ve böylece ön değerlendirme yapılır. Bu durumda kredi notu nedir sorusuna açıklık getirmek gerekmektedir.

Kısaca açıklayacak olursak daha önce bankalardan kredi veya kredi kartı gibi ürünleri kullandıysanız, yaptığınız ödemelerin düzenliliğine göre, şahsınıza ait oluşturulan bir referans puanıdır. İster kredi kartı ister kredi kullanmış veya kullanıyor olun hangi bankanın müşterisi olduğunuz fark etmeksizin tüm bankalar kredi notunuzu görebiliyor.

Ödemeleriniz düzenli ise yüksek, değilse düşük bir kredi notuna sahip oluyorsunuz. Kredi notunuz yüksek yani 1500 üstüyse bankayla aranızda güven sinyali oluşturduğu için diğer koşulları sağlamıyor olsanız dahi büyük olasılıkla ön değerlendirmeyi başarılı biçimde atlatıp kredi alabileceksiniz. Kredi notunun hesaplanmasında önem taşıyan diğer faktörler ise; mevcut borç, yeni kredi açılışları ve finansal varlıktır.

Tüm bu faktörlere rağmen kredi notunuz düşük olsa dahi kredi alabilmeniz için farklı seçenekler her zaman mevcuttur. Örneğin daha önce banka gibi finansal kuruluşlardan kredi veya kredi kartı gibi ürünleri kullanmayan bireylerin kredi notu hesaplanmamış olduğunda veya bu finansal ürünler kullanılsa dahi düzensiz ödemeler neticesinde kredi not performansı dezavantaj sağladığında farklı seçenekler gerekiyor. Bu gibi durumlarda ise ek gelir, emekli aylığı, ipotek, kefil ve finansal kaynaklar önem taşıyor.

Kredi Almanıza Yardımcı Olan Etkenler

Ek Gelir

Kira gelirinizin olması veya evde çalışarak belirli bir gelir elde etmeniz kriteri bankalar tarafından göz önünde bulunduruluyor. Ek geliriniz alınmak istenen kredi miktarının aylık taksitlerini karşılayabilecek miktarda ise başvuru değerlendirmesi yapılırken avantaj sağlanmış oluyor.

Emekli Aylığı

Anne-babanızdan yahut vefat etmiş eşinizden emekli aylığı alıyorsanız bu da düzenli gelir kabul edileceği için değerlendirme hususunda avantaj sağlayacaktır.

İpotek

Arazi, arsa, konut benzeri bir gayrimenkul sahibi iseniz taşınmaz mal kaynağınızı ipotek ederek kredi alma şansınız var. Her ne kadar tüketiciler tarafından pek tercih edilmeyen bir seçenek olsa da önünüzde bir kapı açılmasında fayda sağlayacaktır.

Kefil

Çalışmayan veya gelir elde etmeyen bir ev hanımı olarak son seçeneğiniz finansal durumunda herhangi bir olumsuzluk bulunmayan bir kefil yani, borcu ödemediğiniz takdirde sorumluluğu üstlenecek bir birey bulmaktır. Bulacağınız kefil, çalışmasa bile bahsedilen kriterlerden en az bir tanesini taşıyor olmak zorundadır.

Finansal Kaynaklar

Herhangi bir bankada bulunan yatırım – birikim hesabınız varsa hesabınızda yer alan varlıklar da bankaya bir çeşit garanti sunma yöntemi olduğundan size avantaj sağlayacaktır. Ayrıca mevduat faiz geliri elde ediyorsanız bu durum da sizi bir adım öne taşıyacaktır.

Görüldüğü üzere kredi notu yetersiz olduğunda da kredi alma yolunda birçok seçenek köprü niteliğindedir.

Kadınlara Kredi Veren Bankalar ve Kredi Türleri ise şu şekildedir:

DENİZBANK

“Ev Hanımı Paketi” ile gıda, eğitim, sağlık, giyim, aksesuar ve kozmetik gibi tüm kişisel ihtiyaçlarınıza finansman sağlayabilirsiniz.

INGBANK

Banka şubesine gitmeden mobil uygulama ve internet üzerinden başvuru yapmanıza olanak sağlıyor. Formu doldurduktan sonra kredinizin onaylanması durumunda hesap numarasına aktarım yapılıyor. Böylece üç adımda kolaylıkla kredi almanız mümkün kılınıyor.

GARANTİ BANKASI

Ev hanımlarına özel “bireysel ihtiyaç kredileri” vermektedir. Başvuru tüm şubeler ve internet sitesinden yapılabilmektedir. Kısa süreli küçük ihtiyaçlar dahil tüm ihtiyaçlara kredi imkanı sağlanabilmektedir.

TÜRKİYE EKONOMİ BANKASI

“Kadın Girişimci Kredisi” kapsamında EBRD ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işbirliği ile girişimci iş kadınlarına devlet destekli kredi imkanı sağlanmaktadır.

AKBANK

Mobil internet uygulaması sayesinde maaş bordrosuz, gelir belgesiz kredi imkanı sağlamaktadır. Akbank’ta vadesiz ticari hesabın bulunması ve mobil bankacılık şifresinin güncel olması koşuluyla ev hanımları; senet, kefil vb. gerekmeksizin, evrak karmaşası olmadan 20.000 TL’ye kadar krediye sahip olabilmektedir.

5
Sending
User Review
5 (3 votes)

Yorumlar

WORDPRESS: 2
 • comment-avatar
  Sinem 3 sene

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim

 • comment-avatar
  AYŞE 3 sene

  kredi almam gerekiyor görüşmem lazım galiba bilgiler için teşekkür ederim.

 • kartal çilingir