Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşıyoruz ve farklı milletten ve dinden insanı barındırsa da ülkemizin %80’lik bir kısmını Müslüman kesim oluşturmaktadır. Sizde televizyondan ya da bir camii hocasından faiz yemenin haram olduğunu duymuşsunuzdur. İşte tam burada ihtiyaçlarınızı karşılamak için belki de araba ya da ev almak istediğinizde bu maddi yardımın altından kalkabileceğiniz devlet destekli 0 faiz imkanıyla kredi çekebilirsiniz.

Helal kredi adı verilen faizsiz kredi ile harama bulaşmadan da ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. İslam esaslarını ilk sıraya koyan ve uygun finansman sağlayan bu kredi türü müşterilerin ilgi gösterdiği kredilerin başında gelir.

Peki bu nasıl oluyor? Katılım bankaları faizsiz kredileri size katılım payı olarak vermektedir. Bu bankalar, kredilerde karşımıza dikilen faiz oranı yerine kar oranı kavramını seçmişlerdir. Bankaların ihtiyacı doğrudan karşılamadığını belirtelim.

Söz konusu devlet ya da özel katılım bankaları mal ve hizmet alımını doğrudan olarak gerçekleştirirler ve banka tarafından alınan bu mal ve hizmetleri müşterilerine satarlar. Buradan elde ettikleri karla da faaliyetlerine devam ederler.

Daha önceleri sadece devlet bankaları faizsiz helal kredi verirken günümüzde özel bankalarda faizsiz kredi vermeye başlamıştır. Bu bankalara örnek olarak Kuveyt Türk, AlBaraka Türk, Ziraat katılım ve Vakıf Katılım örnek olarak gösterilebilir. Denizbank ise farklı bir uygulamaya giderek otomatik ödeme talimatı vermeniz halinde 1.000 TL faizsiz kredi imkanını sunuyor.

Ziraat Katılım Bankası Faizsiz Kredi

Yakın geçmişte kurulan Ziraat Katılım Bankası, T.C Ziraat Bankası’nın bir alt kuruluşudur. Verdiği kredilerle(gerek konut gerekse de ihtiyaç) son zamanlarda müşterilerinin ve müşterisi olmayan insanların dikkatini çeken Ziraat Katılım’a kredi başvurusunda bulunduğunuzda bu krediyi almanız için belli şartlar var.

Öncelikle Ziraat Katılım’a kredi için başvurmalısınız. Örneğin bir ev alacaksınız ve belgelerinizle beraber gittiniz. Dosyanız incelenir ve eğer krediyi almanıza herhangi bir engel yoksa Ziraat Katılım bu evi sizin yerinize alır ve kar oranıyla beraber size satar. Kredi ödemesini ise ister alımdan önce isterseniz de alımdan sonra belirlediğiniz vade seçenekleriyle geri ödeyebilirsiniz.

Vakıf Katılım Bankası Faizsiz Kredi

Bir diğer devlet bankası olan Vakıfbank’ın katılım bankası olma özelliğini taşıyan Vakıf Katılım Bankası Ziraat Katılım ile benzer bir yapıya sahiptir ve faizsiz kredi imkanı sunmaktadır.

Özellikle konut almak istiyorsanız uğramanız gereken ilk adres Vakıf Katılım’dır. Yeni ev almak isteyenler, faizli bankalarda bulamadıkları uygunluğu Vakıf Katılım Bankası’nda kolaylıkla bulabilmektedirler.

Bu durum farklı kesimlerden müşterilerin konut ihtiyaçlarını karşılamak adına Vakıf Katılım Bankası’nı tercih etmesine neden olmaktadır. Başvurmak için Vakıfbank internet şubesinden veya SMS ile başvuruda bulunabilirsiniz. KMH boşluk TC Kimlik No. Boşluk istediğiniz tutardaki KMH Limitini 5724’e kısa mesaj olarak gönderebilirsiniz.

Kuveyt Türk Katılım Bankası

Kuveyt merkezli bir banka olan Kuveyt Türk hali hazırda bir katılım bankasıdır. Ülkemizde öncü katılım bankalarından biri olan Kuveyt Türk Katılım Bankası özel bir bankadır. Kuveyt Türk Katılım Bankası konut, mal ve hizmet alımı vb. ihtiyaçlarınızı karşılamada faizsiz kredi verme yetkisine sahiptir.

İslam alimleri tarafından büyük destek gören Kuveyt Türk Katılım Bankası satın almak istediğiniz bir mal veya ürünü satın alarak belli bir kar karşılığında size satar ve alacağı parayı belirli vadelere böler. Klasik bankalardan ayrılan bu özelliği ile özellikle muhafazakar kesimler tarafından tercih edilmektedir.

5
Sending
User Review
0 (0 votes)

Yorumlar

WORDPRESS: 1
  • comment-avatar
    bayilik veren firmalar 3 sene

    Çok faydalı bilgi aktarımında bulunmuşsunuz teşekkür ederiz.

  • kartal çilingir