Hangi Bankadan Saat Kaça Kadar EFT Yapılabilir?

Hangi Bankadan Saat Kaça Kadar EFT Yapılabilir?

Birçok banka müşterisi otomatik ödemelerini, borçlarını ya da herhangi birine para yollamak istediğinde bunu kolay ve hızlı bir şekilde yapmak ister. Alıcının bilgileri de eksiksiz ve doğru girildiğinde elektrik, okul taksidi, aidat, su gibi ödemeler EFT aracılığı ile rahatlıkla yapılabilir. Kimse bankaya gidip onlarca dakika hatta bazen bankaların yoğunluğuna göre saatlerce sıra beklemek istemez. Özellikle de para göndermek gibi basit bir işlemde. Bu yüzden EFT işlemi banka müşterileri için hayat kurtaran bir öneme sahip oluyor.

Türkiye’de EFT ilk olarak 1 Nisan 1922’de Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından başlatılmıştır. Peki EFT nedir? EFT Saatleri kaça kadar? Haberimizde sizler için araştırdık.

 

EFT Nedir?

EFT, Elektrik Fon Transferi adı altında anılan, kurumlar ve bireyler arası para alış verişini internet üzerinden gerçekleştirmenizi sağlayan sistemdir. Elektrik fon transfer işlemini bankalardan da geçekleştirebilirsiniz ancak internet üzerinden yapacağınız işlemler daha zahmetsiz ve kolaydır. Sıra bekleme, numaranızın gelmesini bekleme gibi zaman kaybı olmadan internet üzerinden yapılabilir.

 

EFT Saatleri Kaça Kadar?

EFT saatleri resmi tatiller dışında hafta içi hergün 08:00 ile 17:00 saatleri arasında gerçekleştirilebilir. Elektronik fon transfer işleminde işlem saatleri dışında yapılan tüm işlemler ertesi iş günü içerisine gerçekleşmektedir.

Hafta sonu örneğin pazar saat 20:00’da verilen bir EFT işlemi takip eden ilk iş günü içerisinde gerçekleştirilmektedir. Örneğin Cuma iş günü saat 22:00’da verdiğiniz bir EFT işlemi Pazartesi yani ilk iş günü gerçekleştirilmektedir. Fakat Pazartesi resmi tatil gününe denk geliyor ise EFT işlemi tekip eden ilk iş günü olan Salı günü gerçekleşiyor.

Yani kısaca bankaların çalışma saatleri yani resmi iş günü, resmi tatiller haricinde diyebiliriz. Karıştırılmaması gereken, Elektronik fon transferi(EFT) bankaların birbirleri arasında yaptığı işleme denir. Bankaların kendi içerisindeki müşterilen birbirlerine yaptıkları işleme Havale denir. Havalede aynı banka üzerinden, aynı banka müşterilerinin kendi hesapları arasında veya aynı banka müşterileri arasında yaptığı işleme denir. Havale işlemleri mektup, bilgisayar, banka yolu ile gerçekleştirilebilir. Havale ve EFT tutarı bankadan bankaya farklılık göstermektedir.

 

Garanti Bankası EFT Saatleri Ve Ücreti

Garanti Bankası EFT saatleri ise 09.00-17.00 arasındadır. Eğer Garanti Bankası’ndan bir başka bankadaki hesaba EFT yapacaksanız bu saatleri kullanmanız gerekmektedir. Garanti Bankası’nı yarım gün hizmet verdiği zamanlarda ise bu saatler 09.00-11.45 arasındadır. Bu işlemi siz Garanti Bankası internet şubesi ve cep şube aracılığı ile de gerçekleştirebilirsiniz. EFT transferleri ortalama 5 ile 10 dakika içerisinde iletilmiş olur.

Garanti Bankası EFT saatleri dışındaki diğer bir önemli konuda EFT ücretleridir.  Tabi ki de EFT’nin bir de maliyeti var. Bütün bankalar bu işlemden belli bir miktar ücret alırlar. Garanti Bankası’nda bu ücret 3,25 kuruştur.

 

Garanti Bankası EFT Sorgulama

Garanti Bankası’ndan farklı bir bankaya EFT gönderdiğinizde ödemenizin karşı kişiye ulaşmadığı durumlarda ise Garanti Bankası EFT Sorgulama işlemini gerçekleştirerek bu durum hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Garanti Bankası EFT sorgulama işlemlerini ise sadece şubenizi arayarak yerine getirebilirsiniz.

Garanti bankasının EFT saatleri, Cuma günleri 17.45 olup, haftanın son iş gününde para aktarma işlemlerini yapacak kullanıcılar için yeniden düzenlenmiştir. Bu sayede, Cuma günü şirketlerin ve bireysel kişilerin yapacağı transferler, geç saatlerde de banka hesaplarına ulaşabilmektedir.

 

Odeabank

EFT işlemi tüm banklarda olduğu gibi Odebank’ta da belirtilen günlerde yapılmaktadır. Elektronik Fon Transferi sadece hafta içi yani iş günlerinde gerçekleştirebilir. Bunun dışında yapılan tüm EFT işlemleri bir sonraki haftanın ilk iş gününe ertelenir ve transfer edilecek şahsın bankasının hesabına transfer edilerek karşı tarafa para iletilir. Ayrıca Odeabank’ta EFT saatleri iş günlerinin mesai saatleri çerçevesinde saat 09.00-17.30 arasında yapılabilmekte ve bu saatler dışında yapılan tüm EFT işlemleri bir sonraki iş gününün mesai saatlerine ertelenmektedir. Günlük yapabileceğiniz minimum EFT tutarı 1 TL maksimum tutar ise 100 Bin TL’dir.

 

T.C. Ziraat Bankası

Sabah 08.30 ila akşam 17.00’dir. Bankada bulunan hesabı üzerinden başka bir hesaba parasını transfer etmek isteyen kişiler EFT’den yararlanabilirler. Eğer EFT bu zaman zarfında gerçekleşmezse ilk iş gününe işlem aktarılır. Resmi tatiller, diğer tatiller, hafta sonu tatilleri göz önünde bulundurulmalıdır. Ziraat Bankası’ndan yapılan EFT işlemi aynı gün içinde karşı tarafa yansır. Fakat bir sebepten gerekli zaman dışında işlem yapıldıysa işlemler kontrol edilebilir. İşlemleri kontrol ettiniz, bir problem yok ama para karşı tarafa aktarılmıyorsa 444 0 000 numarası ile çağrı merkezine ulaşılabilir. Banka şubesi aracılığı ile de takip yapmak mümkündür.

Eğer EFT’nin karşı tarafa geçmesinde gönderenin ya da bankanın bir hatası yoksa karşı tarafın bankası ile iletişime geçmek gerekmektedir. EFT yapabilmek için internet bağlantısı, telefon, bilgisayar ya da tablet bilgisayar yeterlidir.

 

Yapı Kredi Bankası

09.00-16.45 arasında gün içerisinde Yapı Kredi’de EFT işlemini yapabilirsiniz. Eğer normal tarife üzerinden işleminizi gerçekleştirmek istiyorsanız bu saatler arası gayet uygundur. Ancak bu saatler arasında işiniz çıktı, işleminizi yerine getiremediyseniz o zaman 16.45-17.20 saatleri arasında geç tarife üzerinden işleminizi yapabilirsiniz. Böyle bir imkânda bulunmaktadır. Ama geç tarife üzerinden daha yüksek ücret ödersiniz. Bu nedenle en uygunu 16.45 saatine kadar işleminizi gerçekleştirmek olacaktır.

Ayrıca Yapı Kredi’nin Nuvo adlı bir hizmeti de bulunmaktadır. Bu hizmet ile EFT ücreti ödemenize gerek kalmaz. Nuvo ile şubeye gitmeden tüm bankacılık işlemlerini webden, cep telefonundan ve ya tabletinden, işlem ücreti ödemeden yapabilirsiniz.

 

İş Bankası EFT Saatleri

Mesai günleri her gün sabah 09.00 ile 17.30 arasında gerçekleşmektedir. Bu saatler ve günler içinde karşı tarafa gönderdiğiniz EFT transferi ayni gün içinde karşı tarafa geçmektedir. Bu saatler arasında iş bankasından gönderdiğiniz EFT karşı tarafa 5 ile 15 dakika arasında yansıyacaktır. Yoğunluğa göre en geç 30 dakikayı bulacaktır. Eğer ki saat 17.00 den sonra gerçekleştirdiğiniz EFT bir sonraki gün mesai saatleri içinde karşı tarafa geçecektir.

Ayrıca hafta sonları cumartesi ve Pazar günü yapılan EFT lerde ancak bir sonraki gün olan mesai saatleri içinde Pazartesi günü karşı tarafa geçmektedir. İs bankasından yaptığınız EFT eğer mesai saatleri içinde karşı tarafa geçmemiş ise ve sorun oluşmuş ise gerek İş Bankası Şubelerinden gerekse İş Bankası Telefon Bankacılığından sorgulatabilirsiniz.

5
Sending
User Review
0 (0 votes)

Yorumlar

WORDPRESS: 0
kartal çilingir