Hazine Bonosu ve Tahvil Nedir?

Hazine Bonosu ve Tahvil Nedir?

Hazine Bonosu ve Devlet Tahvili hakkında bilgiler verdik.

Bono ile Tahvil Arasındaki Fark

Bono ile Tahvil arasındaki tek fark vade farkıdır eğer tahvilin süresi 1 yıldan daha kısa süreli ise buna bono denir. Bunu devlet çıkartıyor ise hazine bonosu olarak adlandırılır.

Hazine bonolarıda devlet tahvilleri gibi aracı kuruluşlar vasıtası ile imkb’den piyasası vardır veya bankalar vasıtası ile rahatlıklar alınıp satılabilir. Hazine bonosu üzerinde sayısal değer vardır 100 lira şeklinde ve iskonto usulüyle ihalelerde satılır.

Bir yatırımcı belli bir tarihte örneğin 1 yıl sonra 100 lira olacak bir hazine bonosu için 85 TL teklif edebilir ve bu tekliften alabilir, ve 15 TL kar elde eder. Risk şöyle bir durumda oluşur eğer bu yatırımcı bu vadesinden önce satmak istiyorsa piyasadaki fiyatı eğer faizler çok daha yüksek seviyelere çıkmışsa fiyatta yükselme olacaktır, ve böylece vadesinden önce satması sonucu bir zarar riskiyle karşı karşıyadır, vadesini beklediği sürece risk söz konusu değildir.

Tahvil Nedir?

Tahvil Devlet hazinelerinin veya anonim ortaklıkların ödünç para bulmak amacıyla çıkardıkları borçlanma senetleridir, eğer hazine çıkartıyor ise buna devlet tahvili denir. Anonim şirketleri çıkartıyor ise özel sektör tahvilleri denir. Değişken faizli veya sabit faizli şekilde tahviller sınıflandırılabilir.

Hazine Bonosu ve Devlet Tahvilleri Güvenli Mi?

En güvenli yatırım aracı devlet olduğu için hazine bonosu ve devlet tahvilleridir. Geçmişteki 5 yıl 10 yıl süreç içerisinde hazine bonolarının daha iyi bir kazanç getirdiğini söyleyebiliriz. bu sonuca bakarak hazine bonoları mutlaka portföyde bulunması gereken yatırım aracıdır.

Hazine Bonosu, risksiz yatırım aracı olarak tanımlanır. Tabi ki her yatırımda risk vardır ama yatırım araçlarının daha güvenli olanları var. Hazine bonoları devlet güvencesi altında olup güvenli olarak görülmektedir.

Hazine Bonosu Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi tarafından basılmış ve vadesi 1 yıldan az olan türk lirası veya döviz cinsi devlet iç borçlanma seneti anlamına gelmektedir.  Hazine bonolarının, devlet güvencesi mevcuttur.

Hazine Bonosu ve 1 Yıllık Devlet Tahvili Hesaplama

Bileşik Getirisi:
(vadeye kalan gün sayısı/365) / (1+yıllık bileşik getiri oranı)

Basit Getirisi ise:
nominal değer / 1+((vadeye kalan/365)xfaiz oranı)

şeklinde hesaplanır.

Repo Nedir?

REPO Menkul Kıymetler ‘in geri alım taahhüt ile satışıdır. Genel olarak hazine bonosu ve devlet tahvilleri kullanılır teorik olarak bir yıla kadar yapılabilmesine rağmen pratikte bir gün veya bir hafta gibi kısa vadede kullanılır.

Siz diyelim ki bir yatırımcısınız repo yapmak istiyorsunuz banka bir hazine bonosunu 99 lira 50 kuruş üzerinden veriyorum bu parayı 3 gün sonra 99 lira 70 kuruş üzerinden sizden geri alacağım der ve bu tarzda kısa vadede kazancınız olur.

Repolardaki vergi oranı hazine bonoları ve tahvillere göre daha yüksektir tahvillerde stopaj oranı %10 iken repolarda %15 oranındadır, bu da hükümetin kısa vade yerine yatırımcıları daha uzun vadeye teşvik etmek amacıyla uyguladığı vergilendirme sistemidir.

Repo genelde kısa vadeli olarak yapılıyor, genelde yüksek enflasyonist ortamlarda ciddi getiriler kazanılması söz konusu enflasyon oranın düşük olduğu dönemlerde faizlerde düşük olur bu yüzden repo cazip olmuyor. Özellikle tüccarlar kısa vadeli olarak elinde nakit olanlar kısa vadeli olarak 1,3 gün arası repoyu tercih edebilirler.

 

4
Sending
User Review
5 (2 votes)

Yorumlar

WORDPRESS: 3
 • comment-avatar
  Ggghh 3 sene

  Hazine bonoları bankalar aslını vermezler acıga satarlar banka batarsa güvence de degil

 • comment-avatar
  Ali 2 sene

  Bütün Bankalar karşılıksız hazine bonosu satıyor

 • comment-avatar
  Ali 2 sene

  Bütün Bankalar karşılıksız hazine bonosu satıyor banka batınca. Bonolarda tmsf güvencesinde degill

 • kartal çilingir