Home Ofis Kurmak İsteyenlere 10 Önemli İpucu

Home Ofis Kurmak İsteyenlere 10 Önemli İpucu

Profesyonel home ofis kurmak için öncelikle düzenli olmanız gerekmektedir. Evde çalışmanın yol ücreti, zamandan tasarruf gibi avantajları vardır. Bunun yanı sıra home ofisinizde verimi arttırmak için çalışacağınız alanı çok güzel bir şekilde kurmanız gerekmektedir.

Home Ofis kurmak için gereken önemli ipuçlarını listeledik:

1 Home Ofis Çalışma Saatlerinizi Düzenleyin

Evden Çalışmanın en önemli faydalarından birisidir. Fakat çalışma saatlerini iyi ayarlamanız gerekmekte. Plan ve Programınızı çizelge haline getirerek başlayabilirsiniz. İşlerinizi zamanında yetiştirebilir ve günlük hayatınızada vakit ayırabilirsiniz. Bunun yanı sıra geceleride çalışma imkanınız mevcut.

2 Zamanı Ayarlayın

Çalışma saatlerinizi ayarlayın ve ofisinizde duvar saati bulundurun oldukça önemli saatin farkına varmayıp süreyi aşabilirsiniz, unutmayın evde çalışıyorsanızda fazla çalışmanın bi alemi yok normal bir işte nasıl çalışıyorsanız o şekilde kendinizi ayarlayın.

3 Resmileşin

Personeller için yığınlarca sözleşme hazırlamanıza gerek yok fakat ilgili kurumlarlar görüşerek kişisel işletme için bilgi almanız gerekmektedir. Yasal Prosedürlere uyun, home ofisinizin düzenli ilerlemesini istiyorsanız bilgi edinin.

4 Gelir-Gider Durumunu Kontrol Altına Alın

Evde çalışıp kazandığınız ücret ile gün içerisinde kendi giderleriniz ücreti ayırın. Kişisel giderleriniz için ayrı bi hesap açın, ofis gelirleri için ayrı bir hesap açın, ortaya çıkabilecek karışıklıkları en aza indirir.

5 Ofis Ekipmanlarınızı Belirleyin

Kazandığınız parayı şık bir masa, belinizi rahat tutacak bir koltuk, kullanışlı bir notebook, yüksek hızda internet bağlantısı, ihtiyacınız olan programlar ve diğer ekipmanlar için harcayın.

6 Home Ofis için Telefon Alın

Home Ofis kurmanın diğer faydalarından biri ise genel giderlerin dışarıdaki ofislere göre oldukça düşük olmasıdır. Home Ofis için ev telefonu kullanmak hoş görünmez ve müşterilerin farklı gözle bakmasına neden olabilir. Siz evde yokken farklı bir aile ferdi telefona bakabilir ve müşteriniz üzerinde hiç güzel bir izlenim bırakmaz. Bu sebepten ötürü home ofisiniz için evden farklı bir telefon numarası almalısınız.

7 Işıklandırma

Home Ofisiniz için güneş alan bir alana kurulmalısınız. Gün ışığı almıyor ise aydınlatarak verim alabilirsiniz. Basit aydınlatmalar ve kullandığınız masa için ufak lambalar alıp kullanabilirsiniz. Aydınlatma şekli nasıl olursa olsun kullandığınız bilgisayar ekranızın doğru yerleştirildiğinden emin olun ki ekranınızda parlama olmasın. Göz yorgunluğunu en düşük seviyeye indirmenizi sağlar.

8 Ofis İhtiyaçlarını Karşılayın

Evinizdeki bir odayı ofis olarak ayarlamadan önce home ofisinizin gereksinimleri için ayrıntılı bir liste hazırlayın. “Önemli Gereksinimler” sizin için oldukça gerekli olacaktır. Bilgisayar, yazıcı, telefon, masa,sandalye, ufak bir buzdolabı kesinlikle olması gereken malzemelerdir. Mesela Web Tasarımı yapıyor iseniz  eşyalarınızı koymak için ve toplantılar vs. için büyük bir masaya yani çalışma alanına ihtiyacınız olacaktır.

9 Yaratıcı Olun

Ofisiniz sadece masa ve sandalyeden ibaret olmamalı canınız sıkıldığında yapabileceğiniz farklı şeyler organize edin örnek verecek olursak bir playstation ve televizyon olması gerekli. Sürekli iş iş mantığından vazgeçmeyi bilin.

10 Ofisiniz İçin Özel Bir Alan Hazırlayın

Home ofisinizin ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra oda sayısına karar vermelisiniz. Evinizde kendiniz için özel bir alan açın mahremiyeti olan Evinizdekilerin rahatsız etmeyeceği bir şekilde ayarlamalısınız. Home Ofisinizde müşterileriniz ile görüşmeler yapacaksanız rahatsız edilmemek adına ofisi düzenli ayarlamanız gerekmektedir.

Home Ofis Giderleri

Gelir Vergisi Kanunu’nun özgür meslek faaliyetlerinde kazançtan indirilebilecek giderleri düzenleyen 68. Maddesinin 1. Fıkrasının (1) numaralı bendinde genel giderlerin kazançtan indirilebileceği kabul edilmiştir. Ancak serbest meslek kazancının tespitinde bir giderin indirilebilmesi için kazancın elde edilmesi ve idamesi ile açık bir bağın bulunması, meydana getirilen işin mahiyetine uygun olması ve iş hacmi ile uyumlu olması gerekmektedir.

Buna bakılırsa, özgür meslek faaliyeti için Home Ofis olarak kullanılan konuta ilişik doğalgaz, elektrik ve su faturaları gibi genel gider mahiyetindeki ödemelerin yarısının, serbest meslek kazancının tespitinde gider olarak indirilmesi mümkündür. Burada aboneliklerin kiracı özgür meslek erbabı üzerine olup olmadığı da önemlidir.

Evde çalışarak sizde para kazanabilirsiniz. Hemen bir Home Ofis kurarak işe başlayın!

Yorumlar

WORDPRESS: 0
kartal çilingir