İstifa Dilekçesi Örnekleri

İstifa Dilekçesi Örnekleri

Gerek özel sektörde çalışıyor olun gerekse kamu sektöründe yaşadığınız maddi ya da manevi sorunlardan dolayı işi bırakmak istemeniz en doğal hakkınız. Zaten T.C Anayasası’nda da istifa etmek Anayasal bir hakkınız. Fakat işten ayrılırken istifa dilekçenizi yöneticisinize doğru bir şekilde yapabilmek çok önemli.

İstifa Dilekçesi yazarken öncelikle kısa ve net olmasına dikkat ediniz. Anlatmak istediklerinizi olabildiğince öz cümlelerle, kırıcı olmadan belirtiniz. İş yerinizden herhangi olumsuz bir sebeple ayrılıyor olsanız da tatsızlık çıkmadan güzelce ve nazikçe ayrılmaya gayret gösteriniz. İstifa sebebiniz sadece tatsız durumlar olmayabilir.

İş değiştirmek, şehir değiştirmek, çalışma hayatını bırakmak istemek gibi yüzlerce sebep örnek verilebilir. İstifa başvurunuzu ne kadar doğru yaparsanız ilerideki iş başvurularınızda istifa etmek üzere olduğunuz iş yerinin size referans olma şansı o kadar artar.

İstifa Dilekçenizi iş yerinizi zor durumda bırakmamak adına en az iki hafta önceden vermelisiniz. Eğer çalıştığınız kurumun üç yıllık veya daha fazlası çalışanıysanız en az sekiz hafta önceden istifa dilekçenizi verip onları bilgilendirmelisiniz. Bu sekiz haftalık süreçte yerinize geçecek kişi işe başlarsa yardımcı olup, işi öğretmeniz çok nazik bir davranış olacaktır. İstifa dilekçenizde sebep belirtme zorunluluğunuz yoktur, ancak belirtmeniz kurum adına rahatlatıcı olacaktır. Çünkü belki de sizin maddi ya da manevi rahatsız olduğunuz durumdan yöneticinizin haberi olmadığı için ve çalıştığınız kurum ya da kuruluşta önemli bir yere sahip olduğunuzu düşündüğü için işi bırakmanızı yani istifa etmenizi istemiyor olabilir.

Böyle bir durumda işte ayrılma nedeninizi yazarsanız yöneticiniz ile konuşarak bu sorunların üstesinden gelebilirsiniz.  İstifa dilekçenizde yöneticinize, muhakkak geçmiş günleriniz ve organizasyonlarınız için teşekkür etmeyi unutmayınız. İşten ayrılırken size ulaşabilecekleri bir numara ya da mail adresi bırakmayı unutmayınız. Çünkü size danışacakları ya da soracakları herhangi bir şey olabilir.

İstifa Dilekçesi Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İstifa dilekçenizi hazırlarken dikkat etmeniz gereken ilk şey aceleci davranmamaktır. Fevri çıkışlarla yapacağınız ani öfke hareketleri, yeterince planlanmayan bir istifa dilekçesi gerek maddi gerekse manevi olarak hata yapmanıza neden olacaktır. Anlaşılır ve sade bir dille yazılmış olan istifa dilekçenizi yazarken dikkat etmeniz gereken bazı kurallar vardır. Öncelikle resmi bir dil kullanmalısınız. İstifa mektubunuzu vereceğiniz günün tarihini yazmalısınız. Çalıştığınız kurumun adını ve sizin pozisyonunuzu belirtmelisiniz.

Çalışmaya başladığınız tarihi ve işten ayrılmak istediğiniz tarihi yazmalısınız. İstifa açıklamanızı nazikçe ve resmi bir dille belirtmelisiniz. İstifa dilekçenizi en az iki hafta önceden vermelisiniz. Eğer çalıştığınız kurumun üç yıllık veya daha fazlası çalışanıysanız en az sekiz hafta önceden istifa dilekçenizi verip onları bilgilendirmelisiniz.

İstifa ederken dikkat etmeniz gereken bir başka konuda kamu ve özel sektör olarak iki farklı istifa dilekçesi türü olmasıdır. Sizin için aşağıda ikisinin de örneklerini vereceğiz. İstifa dilekçenizi el yazısıyla temiz bir kâğıda okunabilir ve özenli bir şekilde yazmalısınız. Son olarak da istifa dilekçenizi imzalamalısınız.

Özel Sektör İstifa Dilekçesi Örneği

Tarih: …./….. /……

….… A.Ş.

…….. İnsan Kaynakları Müdürlüğü’nün Dikkatine,

../../…. – ../../ … tarihleri arasında ……….. A.Ş’de … departmanında ……. görevini yürüttüm. Şirketimizin çalışan ve müşteri tepkilerinden de anlaşıldığı üzere görevime ….. sene başarıyla devam ettim.

……….. A.Ş’deki Şirketinizde çalıştığım sürenin hem kariyerim, hem de kişisel ve profesyonel gelişimim açısından çok faydalı ve verimli olduğunu belirterek teşekkürlerimi iletiyorum. Çalıştığım süre içinde ben de şirkete olumlu katkılarda bulunmayı başardığımı umuyorum.

İstifamla ilgili gerekli işlemlerin başlatılmasını rica eder, bilgilerinize sunarım.

Saygılarımla,

İMZA

Eğer Şirketinizde Biri İle Sorun Yaşadıysanız Veya Sebep Belirtmek İsterseniz

Tarih: …./….. /……

….… A.Ş.

…….. İnsan Kaynakları Müdürlüğü’nün Dikkatine,

../../…. tarihleri arasında ……….. A.Ş’de … departmanında ……. görevini yürüttüm. Şirketimizin çalışan ve müşteri tepkilerinden de anlaşıldığı üzere görevime ….. sene başarıyla devam ettim.

Ancak şirketimize atanan yeni müdürün çalışma biçimi ve sert tepkileri dolayısıyla görevimi yerine getirmek konusunda zorlanmış bulunmaktayım. (Burada ayrılma nedeni sizin için elbette farklı olabilir)

……….. A.Ş’deki uzun çalışma hayatımın ve şirkete, iş arkadaşlarıma bağlılığımın getirdiği ayrı bir zorluğa rağmen söz konusu koşullarda görevimi yürütemeyeceğimi tarafınıza bildirmek durumundayım.

İstifamla ilgili gerekli işlemlerin başlatılmasını rica eder, bilgilerinize sunarım.

Saygılarımla,

Kamu Kuruluşundan İstifa Ediyorsanız

…. BAKANLIĞI’NA ………….. İL MÜDÜRLÜĞÜ’NE …… MÜDÜRLÜĞÜ’NE,

657 sayılı Kanunun “Çekilme:” başlıklı 20. maddesinde “Devlet memurları, bu kanunda belirtilen esaslara göre memurluktan çekilebilirler.” hükmü, 94. maddesinde ise “Devlet memuru bağlı olduğu kuruma yazılı olarak müracaat etmek suretiyle memurluktan çekilme isteğinde bulunabilir” hükmü yer almaktadır.
Yukarıdaki hüküm gereğince, memuriyet görevinden çekilmek istiyorum.

Gereğini arz ederim.

Ad Soyad:
İmza:

Memur Kimlik Bilgileri

Ad Soyad:
Adres:
Sicil No:
T.C. Kimlik No:
Cep No:

Özel Sektör İstifa Dilekçesi Örneği İNDİR.

Kamu Kuruluşu İstifa Dilekçesi Örneği İNDİR.

5
Sending
User Review
5 (1 vote)

Yorumlar

WORDPRESS: 0
kartal çilingir