Kabin Memuru Nasıl Olunur?

Kabin Memuru Nasıl Olunur?

Birçok genç gelecek kaygılarını ortadan kaldırmak için iş peşinde koşuyor. Ama bazen hangi işi yapsam konusunda sıkıntıya düşen gençler yeni iş imkanlarını gözden kaçırabiliyor. Çok bilinmekle birlikte göz ardı edilen ya da akıllarında olamadığı için hiç düşünülmeyen mesleklerden biri de kabin memurluğu. Kabin memurluğunu hostes olarak açıklarsak herkes bu terime daha aşina olduğu için bu mesleği anımsayacaklardır. Kabin memurluğu oldukça zor bir iş. Detayları anlattık.

Kabin Memuru Ne İş Yapar?

Kabin memuru yolcuların rahat bir yolculuk geçirmeleri için onlara yardımcı olur. Pilotun yapmış olduğu toplantılara katılıp uçuş ile ilgili yapılması gerekleri yolculara anlatır. Uçağın hijyenik olup olmadığını kontrol eder. Yolcuları uçağa alma esnasında yolculara yardımcı olur. Güvenli uçuş hakkında yolculara bilgi verir, aksi bir durum olduğu takdirde yolcuların nasıl davranması gerektiğini anlatır. Yiyecek ve içecek servis görevini yapar.

Hostes Olmanın Şartları Nelerdir?

Hostes olmak için aranan şartlar arasında ilk olarak lise ve dengi okul mezunu olmanız gerekiyor. Üniversitenin herhangi bir bölümünü bitirmiş olmanızda yeterli. İngilizce bilmeniz olmazsa olmaz şartlardan bir tanesi. Bu konuda adaylar şirket tarafından ingilizce sınavına tabi tutulurlar. Bu sınav sözlü ya da yazılı olabilir. Yaş konusunda firmaların farklı görüşleri mevcut. Fakat maksimum 38 yaşına kadar kabin memuru alan firmalar var. Boyunuz ve kilonuz orantılı olmak zorunda.

  • T.C. Vatandaşı Olmak
  • İyi derecede ingilizce bilmeniz gerekiyor
  • 18-27 Yaş sınırı

Bayanlarda 1.60-1.80 erkeklerde ise 1.65-1.90 arasında boyunuz olmak zorunda. Adaylarda görme ile ilgili en ufak bir problemin olmaması gerek. Lens, gözlük kullanan adaylar başvuruda eleniyor. Fiziksel özellikler dışında adayların sahip olması gereken birtakım durumlar mevcut. Bunlardan bazıları güzel bir gülümseme, rahatlatıcı memnun edici bir ses tonunun olmasıdır. Bu şartlar genel itibariyle bir adayda olması gereken eğitim ve fiziksel şartlardır. Bunun yanında adayın kişisel özellikleri ve becerileri konusunda da yeterlilik sahibi olması beklenir. Yolcularla iyi iletişim kurabilme, risk yönetebilme, her alana uyum sağlayabilme, zamanı kontrol altında tutma gibi becerilerinizin olması istenir.

Kabin memuru olarak seçilen adaylar 2 aylık bir eğitime tabi tutulurlar. Pratik ve uygulamalı olan bu eğitimde adaylar mevzuatlar ve acil durumda yapılması gerekenlerle ilgili olarak eğitim görürler. Bunlar hastalık, uçak kaçırma vakaları, yangın gibi durumlardır.

Kabin memurlarının aldıkları maaşa gelince 3.000 TL ile 5.000 TL arasındadır. Gayet iyi bir maaş ödenen kabin memurluğunun her türlü sosyal hakları da mevcuttur. Kabin memuru başvuru zamanı her firma için farklılık gösterir. Bu konuda hava yolları şirketlerinin ilanlarını takip edip aranan özelliklere uyuyorsanız başvuruda bulunabilirsiniz.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
kartal çilingir