Kadın Girişimcilere Kosgeb Destekli Kredi Veren Bankalar

Kadın Girişimcilere Kosgeb Destekli Kredi Veren Bankalar

Kadınlarımıza, ekonomiye katkıda bulunmalarını teşvik etmek amacı ile kadınlara devlet desteği sağlanmaktadır. KOSGEB aracılığı ile iş kurmak ya da işlerini büyütmek isteyenlere bu destek ulaştırılmaktadır. KOSGEB kurslarını tamamlayan ve projesi ile birlikte başvuru yapan kadınlara, ilk etapta 50 bin liralık destek sağlanacaktır.  Eğer bu miktar işiniz için yetersiz kalıyorsa KOSGEB’in girişimcilerine sunduğu faizsiz kredi imkânlarından da yararlanabilirsiniz.

KOSGEB’in sunduğu bu hizmet, Girişimcilik Destek Programı olarak yasallaştırılmıştır. Bu programdan faydalanmak isteyen kadınlar 50 bin liralık hibelere ek olarak, geri ödemeli 100 bin liralık kredilerden de yararlanabilecektir. Bu program sayesinde de 150 bin liralık bir sermaye ile iş kurma olanağına sahip olabileceksiniz.

Kadın girişimciler için sunulan desteklerdeki üst limitler ise şu şekildedir.

  • İşletme kuruluş desteği: 2.000 TL
  • Kuruluş dönemi makine ve ofis donanımı desteği: 18.000 TL
  • İşletme giderlerinin karşılanması için destek: 30.000 TL

Yukarıdaki üç başlık geri ödemesiz verilen 50 bin Lirayı kapsamaktadır.

GİRİŞİMCİ KREDİSİ VEREN BANKALAR

Kobilerimize verilecek bu krediler, TEB, QNB Finansbank ve Garanti Bankası üzerinden Kobilere ulaştırılmaktadır.

Türk Ekonomi Bankası (TEB)

TEB tarafından girişimci kadınlara sunulan EBRD kredisi, bankanın Avrupa Birliği ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile yapılan anlaşma ile sunulmaktadır. 24 aylık vadeden faydalanma şartı ile 125 bin liraya kadar teminatsız kredi imkânı bulunmaktadır. Banka bu işlemi uygulayabilmek için sizde Kobi ünvanı şartını koşmaktadır. Yıllık ciro ve aktif büyüklüğü 50 milyon lirayı aşmayan, çalışan işçi sayısının 250’den az olmayan kişilerin başvurularının kabul edildiği belirtilmektedir.

QNB Finansbank

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD – European Bank for Reconstruction and Development) ile Avrupa Birliği ile işbirliği kapsamında bu paketi sunmaktadır. 36 aya varan vade seçenekleri bulunmaktadır. Banka, kadınlarımıza farklı bir bakış açısı sunmak amacı ile İşletme Merceği adı altında bir hizmette sunmaktadır.

Garanti Bankası

EBRD destekli kredi imkânı sunmaktadır. Şirketin tamamının ya da büyük bir kısmının başvuran kadına ait olması, yıllık bilanço büyüklüğü 10 milyon Euro’nun altında olması ve işçi sayısı 50’den fazla olmayan başvuruları kabul etmektedir. Başvuru yapılan miktar üzerinde %70’lik destek vermektedir. Banka, geri ödeme süresini de en az 12 ay en fazla da 36 ay olarak belirlemiştir. Bu krediye başvurabilmeniz için banka şubesine gitmeniz gerekmekte olup ek olarak, başvurularda şirketinize ait gelir bilançosu, vergi levhası ve ticaret sicil kaydınızı da yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Öncelikle ‘’Girişimci’’ olarak adlandırılabilmeniz için bir şeyi sıfırdan üretmenize kesinlikle gerek yoktur. Bir bayilik alarak da bu ünvana sahip olursunuz. Başvuru sırasında bir girişimci olduğunu net bir şekilde belli etmek istiyorsanız, araştırmacı yönünüzü ön plana çıkarta bilirsiniz. Bu yönünüzü ön plana çıkartmak içinde yapacağınız işten ziyade, gireceğiniz sektör deki tüm araştırmalarınız yazmalısınız.

Erkeklere sağlanan ödeneklere göre oldukça fazla oranda destek sağlanan Kadınlarımızın bu imkândan kesinlikle faydalanması gerektiğini güçlü bir şekilde vurgulamak istiyoruz.

Seçilecek sektör konusunda her hangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. İstediğiniz her iş için destek başvurusunda bulunabilirsiniz. Devletin burada sizlerden beklentisi; üretim ile ekonomiye ve istihdam ile toplumsal gerçek ve beklentilere karşılık vermenizdir.

KOSGEB eğitimleri sırasında sizler, farklı sektörler hakkında bilgilendirme alacak ve pazarlama konusunda da eğitileceğiniz için, eğitim sonrasında öz güveninizde oldukça yükselmiş olacaktır.

KADIN GİRİŞİMCİLER DERNEĞİ

Kadınlarımızın verilen desteklerle başarılı olma oranları Erkeklere göre daha fazla olduğu için Kadın girişimcileri bir araya getirip sayılarının artmasını ve kendi aralarında birbirlerine yardımcı olmaları amacı ile Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) kurulmuştur. Dernek; çok sayıda yurt içi ve yurt dışı eğitim, seminer ve söyleşiler organize etmektedir.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
kartal çilingir