Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır

Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır

Bugün birisine borç vereceğimiz zaman kafamızın içinde sorular dönmeye başlar. Ne zaman geri öder? Ne zaman geri alabilirim? Ya benim ihtiyacım olursa? Acaba söylediği zamanda öder mi? Ödemezse ne yaparım?..
Bu sorular bitmek bilmez, değil mi? İşte bankalar da bizlerle aynı durumdadır. Bankalar bir tüketiciye kredi sağlayacağı zaman bu soruların hepsini hesaba katmak zorundadır. Çünkü 3. dereceden muhatap olacağı bir bireye nakit verecektir ve verdiği bu nakdin geri dönmesini bekleyecektir. Hem de uyguladığı faiz oranıyla birlikte. Durum böyle olunca bankalar güvence aramaya başlarlar. Bu güvenceyi ortaya koyan çok sayıda faktör vardır. Bunlardan ilki kişinin gelir durumudur, diğeri kişinin üzerine kayıtlı olan gayrimenkuller ve neredeyse en önemlisi ise kredi notudur.

Gelir durumumuz, bir iş kolundan elde ettiğimiz gelire göre belirlenir ve bankalar bunun kanıtı olarak maaş bordrosunu, vergi levhasını, ortaklık belgesini ve benzeri kanıt belgeleri görmek ister.
Kayıtlı gayrimenkuller, kişinin sahip olduğu malvarlığını ortaya koyan evraklarla gösterilir. Tapu, ruhsat gibi belgelerle kanıtlanabilir.

Gelelim en hassas meselelerden birisi olan kredi notuna. Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altında tutulan bir nottur ve bu notu ortaya koyan değerler ise daha önceki kredi ve kredi kartı kullanımlarımızdır. Bankalar ile ilişkilerimizi ortaya koyan kredi notu, bankanın bizim hakkımızda, kredi sağlamadan önce dikkate aldığı en önemli unsurdur. Çünkü eğer kredi notumuz düşükse bu durumda biz bankanın gözünde borunu zamanında ödemeyen ve güvenilir olmayan birey durumuna düşeceğiz demektir.

Bankalar tarafından kredi notumuz değerlendirilirken kredi puan tablosu dikkate alınır. Bu tabloya göre 1700-1900 puan aralığındaki bireyin riski düşüktür ve kredi kullanma ihtimal çok yüksektir. 1500-1699 puan aralığında ise risk durumu düşüktür, kredi kullanma olasılığı ise yüksektir. 1100-1499 arasındaki kredi notu ise az risklidir ancak kredi kullanabilme ihtimali gelir durumuna bağlıdır. 700 ile 1099 arasındaki kredi notu ise orta risklidir ve kredi kullanma ihtimali düşüktür. Kredi notu bu seviyenin altında olan kişiler ise genellikle kredi kullanması olasılıksız olan kişilerdir. Banka ancak ve ancak ciddi bir insiyatif kullanarak kredi tahsis edebilir. Kredi notu bu seviyelere düşen dişiler kredi notu nasıl yükseltilir bunu sık sık araştırırlar. Bunun içinse kredi borçları ödenmeli, kısa vadeli krediler kullanılarak, zamanında ödeme yapılmalıdır.

Bugün ülkemizde kredi notuna göre kredi veren bankalar Ziraat Bankası, İş Bankası, Vakıfbank, Halkbank, QNB Finansbank, Akbank, ING Bank, Deniz Bank’tır. Bu bankaların haricindeki diğer mevduat bankaları da kredi notuna bakmaktadır ancak değerlendirmelerde daha esnek olabilmektedirler. Hata bazı bankalar kampanyalarında “kredi notuna bakmaksızın” kredi ilanı vermektedir. Bu krediler ise genellikle yüksek faiz oranları ile tahsis edilmektedir.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
kartal çilingir