Kredi Kartsız Hayatta Kalma Yolları

Kredi Kartsız Hayatta Kalma Yolları

Kredi kartlarımızı seviyoruz; nakdimiz olmadığında bizi kurtaran, internet alışverişlerimizde kolaylık sağlayan, biz para harcadıkça bize puan biriktiren bu kartlarla aramızda şüphesiz büyük bir bağ var. Bu kartlarla aramızdaki bağ öyle güçlü ki nakdimiz olsa dahi kasiyere kartı uzatıyor, bağımıza sadık bir bağımlı olarak şifremizi tereddütsüz giriyoruz. Ancak araştırmacıların bizi uyardığı bir nokta var: Ödemelerimizi dijital ortamda yaparken paramızı daha kolay gözden çıkarıyor ve gücümüzden fazlasını harcıyoruz! Peki ya sadece kredi kartından kurtularak cebimizi rahatlatacak olsaydık? Aslında bu bir düş değil, işte kredi kartsız hayatta kalma ipuçları:

1 Kabul edin.

Bir bağımlı olduğunuzu ve borçlarınızdan kurtulmanız gerektiğini, bunun kendi iç saygınıza zarar verdiğini kabullenmeyin; kabul edin.

2 Kararlı olun.

Kararlılık her bağımlı için kuşkusuz en önemli tutumdur. Bu tutumunuza duygusal desteği aile veya arkadaşlarınızla konuşarak alabilirsiniz. Yakınlarınız kritik anlarınızda yanınızda bulunan yegane yardımcılarınız olacaktır.

3 Paranıza dokunun.

İnternetten bir ürün almaya mecbur kalabilirsiniz. Teknolojiden yararlanmak hakkınız, ancak basit bir kuralımız var: İnternette kredi kartınız ile yapacağınız ödeme tutarı kadar nakit paranızı yanınızda bulundurmalı, ödeme işlemi ile birlikte o parayı bir kumbaraya atmalısınız. Aynı şekilde abonelikleriniz ve üyelik masraflarınızı da… Kredi kartı ekstrenizi işte o kumbara ile ödeyeceksiniz.

4 Kontrolü elinizde tutun.

Telefonunuzdaki banka uygulamasının yanı sıra cüzdan uygulamaları ile harcamalarınızı kaydedin. Bir ürüne karar verdiniz ve almakta karar kıldıysanız bir gün bekleyip sonra alın. Bu süre zarfında nelerden vazgeçeceğinizi gördüğünüzde şaşıracaksınız. İhtiyacınız dahilinde olan ürünler için mutlaka fiyat araştırması yapın, indirimleri kollayın ve ihtiyaç listenizi tekrar değerlendirin.

5 Cesur olun, kredi kartınızı evde bırakın

“Peki ya ihtiyacım olursa” diye endişe etmenize gerek yok. Kontrol hala sizin elinizde. İhtiyacınızın olabileceği durumları ve kendinizi biliyorsunuz. Örneğin tatile giderken veya yemeğe çıkarken kartınız cebinizde size destek olabilir. Fakat monoton bir gününüzde, işinize/okulunuza giderken nakdiniz size yetecektir.

6 Kart limitinizi kısın.

Artık kredi kartınızı mecbur kaldığınızda kullanıyorsunuz. Bunun için hemen cebinizde size yüklü bir borç verebilecek sahte bir dostluğa ihtiyacınız kalmıyor! Limitiniz kısıldıkça özgürlüğünüz artacağı bilincindesiniz. Para elinizde, kontrol sizde!

Bunların sonucunda sadece hayatta kalmayacak, olaya artık tersten bakmaya başlayacaksınız: Sahi nasıl kredi kartı ile hayatta kalıyorduk?

Yorumlar

WORDPRESS: 0
kartal çilingir