Kredi Notu Kaç Ayda Sorgulanır

Kredi Notu Kaç Ayda Sorgulanır

Finansal kuruluşlar olan bankalar, para kaynaklarıdır. Para kiralama sistemi ile çalışırlar ve faiz üzerinden gelir ederler. Pek tabii ki sadece faiz değil, bankacılık hizmetleri gibi çeşitli hizmetlerden de gelir ederler ve tüketicileri böylelikle finanse etmeye devam ederler. Bankalar, tüketicileri finanse etmek adına onlara çeşitli kredi imkanları sunarlar. Bunlar; konut kredileri, taşıt kredileri, ihtiyaç kredileridir. Bu krediler kendi bünyelerinde çeşitli başlıklara ve kampanyalara da ayrılmaktadır ancak temel olarak görevleri isimlerinde yer alan değerlerle ilgilidir.

Konut kredisi, gayrimenkul satın alacak olan kişilere tahsis edilir. Düşük faiz oranı, uzun vade ve yüksek tutarlı olarak tahsis edilir. Bu krediyi vermek için banka teminat talep eder ve bununla ilgili olarak çeşitli uygulamalar yapar. Teminatın söz konusu olması nedeniyle, düşük risk grubunda yer alan bu kredide genellikle ciddi bir problem söz konusu olmaz. Olsa da banka, teminat olarak gösterilen gayrimenkule el koyar.

Taşıt kredisi, bankaların yeni otomobil alacak olan tüketicilere tahsis ettiği kredi türüdür. İkinci el yada sıfır taşıtlar için sağlanır. Banka bu kredi türünde de teminat talep eder ve teminat altına alınan aracın kaskolanmasını ister. Bu gibi güvencelerin bulunması nedeniyle taşıt kredisi de düşük risk grubunda yer alır ve genellikle ödeme problemleri söz konusu olmaz.

İhtiyaç kredisi, bankaların tüketicilerin kişisel ihtiyaçları için sağladığı kredi türüdür. Genellikle düşük tutarlıdır, maksimum 48 aya kadar vadelidir ve faiz oranları diğer kredi türlerine göre daha yüksektir. Bankalar açısından yüksek risk grubuna giren bir kredi türüdür. Genellikle kısa sürede, kolay şekilde yapılan başvurular ile tahsis edilir ve teminat istenmez. Bu nedenlerle geri ödeme sorunu ile karşılaşıldığında doğrudan kişiye başvurulması veya yasal sürecin başlatılması gerekir.

Kredi kartları, bankaların tüketicilerin harcamaları için sunduğu limiti belirli bir sınıra kadar olan bakiyeli kartlardır. Kredi kartları ile alışveriş, ödeme ve harcama çok kolaydır. Kredi kartlarında dönem borcu belirli bir asgari tutarı ile her ay ödenmelidir. Aksi halde banka ilişkileri bozulacaktır ve ceza uygulanacaktır.

İşte bu kredi türlerinin geri ödemesinde sorun yaşandığında kredi notunuz doğrudan etkilenir. Kredi notunun düşük olması demek, kredi geri ödemelerinde ve taksitlerinize sadakatiniz konusunda problemli olduğunuz anlamına gelmektedir. Bankalar size kredi tahsis ederken bu nota bakarlar ve eğer düşükse, hele bir de kara listeye düşmüşse, size kredi tahsis etmezler.

Düşük olan kredi notu pek tabii ki yükseltilebilir. Her an sorgulayabileceğiniz ve güncel halini öğrenebileceğiniz kredi notunuz genellikle 1 aylık süreçte etkiye açıktır. Kredi kullanımlarınızı düzeltir, ödemelerinizi düzenler ve aldığınız kısa vadeli yeni kredilerin geri ödemelerini düzenli ve yüksek tutarlarla yaparsanız kredi notunuz 1 ile 6 ay arasında bir süre içerisinde yükselmeye başlayacaktır.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
kartal çilingir