Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

Bankalar, tüketicilerin finansal ihtiyaçlarını karşılayan ve onların finansal yapılarını düzenleyerek, koruyan kuruluşlardır. Bankalar aracılığı ile kişisel nakdinizi hesabınızda tutabilir, vadeli hesap aracılığı ile faiz ile artışa bırakabilir, para transferi ile EFT veya havale yapabilir, kredilendirme talep ederek nakit ihtiyaçlarımızı karşılayabiliriz.

Bankalar çeşitli kredi imkanları sunmaktadır. Bunlar; konut kredileri, ihtiyaç kredileri ve taşıt kredileridir. Bu kredi türlerinden her birisi kendi prosedürlerini taşırlar ve yapıları birbirinden farklıdır. Bu farklılıklar vade seçenekleri, kredi tutarları, teminat türleri ve faiz oranları ile kendilerini gösterirler. Konut kredileri genellikle uzun vadeli, düşük faiz oranlı ve teminat gerektiren kredilerdir. Taşıt kredileri, yeni alınacak olan bir otomobilin belirli bir tutarının karşılanması için bankalar tarafından sağlanan, faiz oranları, konut kredisine göre bir nebze daha fazla olan kredilerdir ve teminat gerektirirler. İhtiyaç kredileri ise genel olarak kısa vadeli, düşük tutarlı ve diğer kredi türlerine göre daha yüksek faiz oranlı kredilerdir.

Kredi kartları da bankalardan temin edilebilecek bir başka nakit kaynaklardır. Kredi kartları kişinin ismine çıkarılır ve belirli bir limite sahiptir. Kişi kredi kartını kullandığında bankaya bir kredi borcu oluşur ve aylık taksitlerle bu kredi geri ödenir. Ödemelerde bir gecikme söz konusu olduğunda ise ceza ve faiz uygulaması yapılır. Bugün BDDK düzenlemesi sonrasında, kredi kartı limitleri maksimum kişinin gelirinin üç katı kadar olabilmektedir. Bu nedenle artık bankalar sıkı bir müşteri yakalama rekabeti içerisindedir ve kredi kartları çeşitli kampanya içerikleri ile tüketicilere sunulmaktadır.

Bankalar sundukları kredi ve kredi kartlarında teminat istemiyor olsalar dahi, kişinin geri ödeme güvencesi veriyor olması gerekmektedir. Bu nedenle de kişilerin gelir durumlarını, kredi notlarını ve üzerlerine olan taşınmaz varlıklara bakarlar. Gelir durumu ve taşınmaz varlık kişinin kendisinin de görebileceği değerler iken kredi notu ise kişinin kendisinin hesaplayamayacağı bir değerdir.

Kredi notu Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınır. Bu kayıtta hesaplanan kredi notunu etkileyen faktörler ise kişinin daha önceki kredi kullanımlarındaki geri ödeme şekli ve kredi tutarlarıdır. Ayrıca kişinin taksitlerindeki düzenliliği de kredi notunu doğrudan etkiler. Kredi notunu düşürebilecek etkenler, bu durumların olumsuz olarak yerine getiriliyor olmasıdır. Kredi notunun düşük olması bankanın güvensizliğine neden olur ve bu durumda da banka kredi talebini geri çevirebilir.

Kredi başvurusu yapmadan önce kredi notu bilgisine sahip olmak önemlidir. Bu nedenle eğer kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız şu yollara başvurabilirsiniz;

1-Findeks: FinDeks, kredi notunuzu ve diğer finansal değerlerinizi kayıt altında tutan bir sistemdir. Bankalardan aldığı bilgiler ile birlikte kredilerinizin durumunu ve kredi notunuzun gidişatını da ortaya koyar. Bu sistemden faydalanmak için ücretli üyeliğinizin olması gerekir.

2-Operatörler: Bugün tüm telefon operatörleri SMS hizmeti ile kredi notu sorgulama işlemini sağlamaktadır. Kendi telefon operatörünüzün web sitesini ziyaret ederek, notunuzu nasıl sorgulayacağınızı öğrenebilirsiniz.

3-Bankalar: Müşterisi olduğunuz bankanın müşteri hizmetleri tarafından bu bilgiyi edinebilmeniz mümkündür. Belirli bir ücret karşılığında bu hizmet verilmektedir.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
kartal çilingir