Limit Kontrol Sistemi Nedir? (LKS)

Limit Kontrol Sistemi Nedir? (LKS)

Tüketici Yasası’nda 8 Ekim 2013’den sonra kredi kartı alacaklar için birtakım değişiklikler yapıldı ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) “Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Yeni kredi kartı alacaklar için birtakım düzenlemeler yapılarak LKS yani limit kontrol sistemi getirildi. Bu düzenlemeye göre artık kredi kartları limiti gelirle ilişkilendirildi, asgari ödeme oranı ise daha da artırıldı. Bu yazıda Limit Kontrol Sistemi (LKS) Nedir sorusunu cevaplayacağız.

Limit Kontrol Sistemi

Limit kontrol sistemi 8 Ekim 2013’den sonra kredi kartı alan vatandaşların kredi kartı limitleriyle, vatandaşın gelir durumundaki orantısızlığı gidermek amacıyla getirilmiş bir düzenlemedir. Ne kadar kredi kartınız olursa olsun tüm bu kartların toplam limitleri kart sahibinin gelir durumunun karşılayabileceği miktardan fazla olamaz.

Bir kişinin elinde bulunan farklı bankalara ait tüm kredi kartları için tanınacak toplam kredi kartı limiti, ilk yıl için ilgilinin aylık ortalama net gelirinin 2 katını, ikinci ve sonraki yıllar için ise 4 katını aşamaz. Kişinin aylık veya yıllık ortalama gelir düzeyinin tespit edilememesi durumunda kredi kartları toplam limiti en fazla bin lira olabilir. Bin liraya kadar limitler hariç olmak üzere, aylık veya yıllık ortalama gelir düzeyi, kart hamili tarafından beyan edilen ve ilgili kuruluşlarca teyit edilen gelirler üzerinden tespit edilir.

Kart çıkaran kuruluşların, müşterileri hakkında müşterinin kredi ödeme performansı, varlık ve yükümlülükleri, sosyal statüsü, eğitim düzeyi, yaşı ve benzeri ödeme gücünün değerlendirilmesinde etkili olabilecek hususlara ilişkin alacakları konusundaki değerlendirmelerinin de kredi kartı limiti için belirleyici olduğunu belirtmek isteriz.

Limit kontrol sisteminin en önemli sorunları ise, günümüzde kredi kartı kullanan bireyler, kredi çekmek isteyen kişiler için oldukça fazla sorun yaratmaktadır.

Misal olarak, 1 birey olarak limitiniz 25 bin TL. Bu limitin yükselmesi oldukça zordur. Misal 25 bin liralık limitiniz dolu, fakat ödemelerinizde düzgün yapılıyor. Kredi notunuz da yüksek. Ne yazık ki yeni düzenleme ile ekstra bir kredi yada kredi kartı alamıyorsunuz. İlgili limiti düşürmek için ise, kartlarınızı kapatın, kredili mevcuat hesaplarınızı kaldırın.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
kartal çilingir