Maaş Yazısıyla Kredi Alabilir Miyim?

Maaş Yazısıyla Kredi Alabilir Miyim?

Maaş yazısı ile yüksek miktarda kredi çekmek mümkün mü?

Tüketiciler, her türlü finansal yönetim ve finansal varlık ihtiyaçlarını gidermek için, finansal kuruluşlar olan bankalardan hizmet alırlar. Bankalar, tüketicilere sunduğu çeşitli bankacılık hizmetleri ile onların ihtiyaçlarına yanıt verirler. Bu ihtiyaçlar arasında nakit saklama, nakit birikimi oluşturma, para transferi ve kredilendirmeler bulunmaktadır.

Mevduat bankaları açtıkları mevduat hesapları ile para saklama hizmetini sunarlar, aynı zamanda EFT ve havale işlemlerini yerin getirerek para transferi de yaparlar ve vadeli mevduat hesapları ile yatırılan parayı belirli bir faiz oranı ile vade sonunda yüksek tutarda geri öderler. Kredilerde ise tüketicilerin çeşitli ihtiyaçlarını finanse edebilmeleri için onlara nakit imkanı sağlarlar.

Pek tabii ki bankalar açısından kredilendirme işlemi her başvuruya sağlanmamaktadır. Bankalar kişilere kredi tahsis etmeden önce belirli bir güvence talep ederler. Bunun için de kişinin gelir durumuna, kredi notuna, taşınmaz mal varlığına, sahip olduğu kıymetli kağıtlara ve döviz varlığına bakarlar. Son yıllarda bankacılık hizmetlerinde yaşanan gelişmeler ile kredi başvuruları artık internet aracılığı ile yapılmakta olduğundan, kredi başvurularında bankalar yalnızca kredi notunu değerlendirmektedir. Bu başvuru imkanı ise genellikle o bankanın müşterisi olanlara sağlanmaktadır.

ŞUBELERDEN BAŞVURULARDA GEREKLİ BELGELER

Bankaların şubelerine kredi başvurusu için gittiğinizde sizden bir takım belgeler talep edilir. Bunlar T.C. kimlik belgesi, gelir belgesi, başvuru formu ve alınacak olan kredinin türüne göre talep edilen diğer belgeler olarak sıralanmaktadır. Bankaların talep ettiği bu belgeleri ibraz etmeniz halinde başvurunuz da yapılabilmektedir, banka bu belgeleri değerlendirdikten sonra da kredi onayınız eğer yeterli şartları taşıyorsanız anında verilecektir. Bankalar güvence olarak bu belgeleri değerlendirirken ayrıca ipotek veya kefil de talep edebilmektedir.

GELİR BELGESİ

Bankalar, sağladıkları kredinin kişi tarafından düzenli olarak geri ödenip ödenemeyeceğini o kişinin gelirine bakarak da anlayabilirler. Bu nedenle de başvurularda gelir belgesi talep ederler. Bankalara ibraz edilebilecek gelir belgeleri;

-Ücretli çalışanlar için maaş bordrosu

-Serbest meslekle uğraşanlar için vergi levhası

-Şirketler için bilanço, gelir tablosu, mizan, imza sirküleri

-Emekliler için maaş cüzdanı

Olarak sıralanabilir. Ancak eğer siz ücretli olarak çalışıyorsanız ancak çalıştığınız işyerinin maaş bordrosu yoksa o halde maaş yazısı almanız gerekmektedir. Maaş yazısı işveren tarafından imzalı olarak bankaya ibraz edilebilecek resmi bir belge özelliği taşır. Bu belgede işyerinin sicil kaydı ve çalışanın detaylı kimlik bilgileri ile ne kadar ücret aldığı, ne kadar süredir çalıştığı bilgileri yer almaktadır.

Maaş bordronuzun olmaması halinde, çalıştığınız işyerinin işvereninden imzalı maaş yazısı talep edebilir ve başvurunuzu bu yazıyı bankaya ibraz ederek yapabilirsiniz. Banka belgedeki verileri değerlendirerek, inceleyecek ve eğer gelir durumunuzu maaş yazınızda beyan edildiği üzere yeterli ve uygun görürse de talep ettiğiniz krediyi anında tarafınıza tahsis edecektir.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
kartal çilingir