Makam Şoförlüğü Yapmak

Makam Şoförlüğü Yapmak

İyi Bir Makam Şoförü Olmanın Püf Noktaları

 1. İyi şoförün empati yeteneği vardır; bu yüzden acelesi olduğu zaman kendisine jest yapılmasından, yol verilmesinden ötürü duyduğu mutluluğu başkalarına da çok görmez.
 2. Resmin tamamını görmek de iyi bir şoför olmanın püf noktaları listesinde yer alır. Aracınızı sürerken dikkatiniz sadece kendi bulunduğunuz şeritte ve gittiğiniz yönde olmamalı. Gözünüzü dört açmalı ve arkanızı da görmelisiniz; yolu geçmeye çalışan bir hayvan, koşuşturan çocuklar; hiçbir şey dikkatinizden kaçmamalı.
 3. İyi şoför agresif hareketlerle araçta bulunanları tedirgin etmez. Araçtakilerin rahat ve güvenli bir yolculuk yapabilmesi için ani kalkışlar ve duruşlardan kaçınmak gerekir.
 4. Aracınızın frenlerine, yol tutuşuna, fırlayışına, özelliklerine aşırı güvenmeyin; sizi yanıltabilir.
 5. Başkalarının sizi fark ettiğini varsaymayın, bu çok sık yapılan bir hatadır. Hem her şeyi görmeniz, hem de kendinizi göstermeniz gerekiyor; bunun için gerektiği zaman farlarınızı ve kornanızı kullanın.

Makam Şoförü Ne iş Yapar?

Kamu kurumlarında veya özel şirketlerde makam aracını kullanan ve hizmet ettiği kişi ya da kişilerin ulaşımını sağlayan kişiler olan makam şoförlerinin temel görevleri, zamanında ve güvenli ulaşımı sağlamak olduğu için bu pozisyona başvuracak kişilerin sorumluluk sahibi ve dakik olmaları beklenir.

Bunun yanı sıra, aracın genel kontrolünü yapmak, yakıt gereksinimini takip etmek, iniş binişlerde hizmet edilen kişiye veya karşılanan kişilere yardımcı olmak, gidilecek yerin adresi ve genel yol koşulları konusunda gerekli bilgiyi edinmek de şoförün görev alanlarındandır. Makam şoförü iş ilanları içerisinde beklentilerinize uygun gördüğünüz ilana başvurarak, hem yeni bir iş sahibi olabilir hem de farklı bir çevre edinebilirsiniz.

Makam şoförü iş ilanı veren kurum veya şirketler genellikle aradıkları kişilerin giyimine özen gösteren, esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilen ve en az B sınıfı sürücü ehliyetine sahip kişiler olmasını beklemektedirler. Bu alanda mesleki deneyime sahip olmanız, gerektiğinde referans gösterebilmeniz sizi bu pozisyona başvuran diğer adaylar arasında bir adım öne taşıyacaktır. Hem bulunduğunuz ilde hem de diğer illerdeki makam şoförü ilanları arasından dilediğinize başvurarak farklı imkanlarla çalışma olanağı elde edebilirsiniz.

Makam Şoföründe Olması Gereken Bazı Özellikler

 • Türk Meslekler Sözlüğü’ndeki tanıma göre, makam şoförlüğü için en düşük eğitim düzeyinin ilköğretim olması gerekiyor.
 • Makam şoförlerinin, işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak bu görevlerini yerine getirmesi gerekiyor.
 • Makam şoförünün görevleri arasında, aracın genel kontrollerini yapmak, transfer edilecek kişi/kişileri karşılamak, aracın kapısını açmak, iniş binişlerde yardımcı olmak, bagajları almak, gidilecek yer, yol konusunda bilgi edinmek, uygun park yerlerinde beklemek, emniyet kemerlerinin takılı olup olmadığını kontrol etmek, hız sınırlarına ve trafik kurallarına uymak, aracın temiz ve düzenli olmasını sağlamak bulunuyor.
 • Şehir dışı yolculuk engeli olmasın
 • Trafik İşaretlerini ve Kurallarına son derece hakim olması gerekmektedir. Hız kurallarına uyması en ayırt edici özellikler arasında yer alır.
 • Orta düzeyde İngilizce bilsin.
 • Giyimine ve dış görünüşüne özen göstersin

Makam şoförü olmak istiyorsanız daha önce de dediğimiz gibi eğitim seviyeniz,ne zamandır ehliyet sahibi olduğunuz,sağlık durumunuz, ve araçlar hakkında hem motor aksamı hakkında hem de teknik bilgiler hakkında bilginiz olması gerekmektedir.

 

Makam Şoförü Maaşı Ne Kadar?

Ortalama bir makam şoförünün maaşı 3.000 TL civarında olmakla beraber 5.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Maaşların çalıştıkları süre ve eğitim düzeylerine göre değişebileceğini unutmayınız.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
kartal çilingir