Manuş Baba Kimdir?

Manuş Baba Kimdir?

Birçok insanın kendini tanıtma çabasının olduğu bir dönemden geçiyoruz. Öyle sadece sanatçı kimliğiniz olması falan gerekmiyor bunun için. Sürekli insan normal bir yaşam süremezmişçesine. Farklılaşma çabalarımız her gün Instagram, Facebook ve bütün sosyal medya mecrasında baş gösteriyor. Sorun aslında olduğundan farklı görünmek değil! Sorun; aslında özümüzü unutagelmemiz.

Hepimiz çocuk olduk, o üç tekerlekli bisiklete bindik. Mustafa Özkan ise onlardan feyz aldı, hayalinin peşinden koştu. Adını bile çocukluk sepetinin arasından buldu. Adını Manuş Baba koydu.

Şimdi adam burada iyi müzisyen mi, değil mi? onu konuşmayacağız. Ruhani kanatlarını takıp Tanrı’ya bir el edip, tekrar yeryüzüne gelmek gibi bir şey benim için müzik diyen bir adamın, iyi de olsa kötü de olsa, müziğe olan saygısının ve sevgisinin boyutunu anlamışsınızdır. Biz burada hayallerden, azimden ve kulağımıza kadar gelen nasıl geldiğinden, yaptığı işi sevmekten bahsedeceğiz.

 

Manuş Baba Çocukluğu ve Hayatı

Annesi Remziye Hanım, 1986 yılında soğuk bir kış günü dünyaya getirdi Manuş’u. O yüzden sonbaharı ve kışı çok severmiş kendisi. Çocukluğu bir çoğumuzunki gibi geçti. Evde ablası vardı ve anneannesi onlarla yaşıyordu. Anneannesi onu çok severdi. Manuş diye seslenirdi. Manuş güzel çocuk demekti. Güveni ve dostluğu öğrenmiş olacak ki, yaptığı her işte ekibinden bahsetmeyi unutmuyor.

Çocukluğu ev, bahçe, tren garı ve okul arasında geçti. 1996 yılıda babası mevsimlik işçi olduğundan Antalya’ya taşındılar. Ailece zor alıştılar Antalya’ya. Ama çocukluğu hep orada geçti. Lise’de Antalya Gazi Lisesi‘ne gitti. İşte o dönemler, çocukluk hayallerinin azmi ile birleşeceği dönemlerdi. Babasının Edebiyat Hocası sınıfta gitar çalarmış, ukte kalmış içinde. İçinden geldi, oğluna bir gitar hediye etti.

Manuş da gitarda buldu kendini. Hayallerini ve yaratıcılığını anlatmak için gitarı seçti. Sesiyle ona eşlik etti. Bir işe emek harcamanın önemini, insan olabilmenin derin kaygısını, babası sayesinde keşfetti. Manuş Baba’daki o Baba işte o yüzden Baba.

Yine Lise çağlarında, karakterine yön verecek sanatçıyı keşfetti. Nazan Öncel. Onu yeri ayrıdır onda, Nazan Öncel’in farklı tarzı ve özel çizgileriyle birlikte anaç bir yapısının olması, onun içindeki çocuğun büyüse bile her daim orada kalmasını sağladı. Bu da şarkılarının farklı olmasını getirdi beraberinde. 2010’da azminin karşılığını aldı ve Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Müzik bölümünü kazandı. Antalya’da kulüplerde sahne aldı. Müziğin peşinden koştu ve İstanbul’a yerleşti.

 

Manuş Baba ve Müzik

İçindeki müzik sevgisini ve yeteneğini anlamış olacaklar ki, elinden tutan birçok müzisyen oldu. Yardım ettiler ve örnek oldular, işte o dönem Karma onu Nazan Öncel ile İstanbul’da tanıştırdı. En sevdiği mevsim olan Sonbahar da beraber içtikleri bir akşam çayı ile motivasyon dolu bir sohbet müziğini daha da şekillendirmesine yol açtı. Evinde coverlar yaptı kaydetti ve sosyal medyaya koydu.

Şüphesiz Nazan Öncel’in parçalarına yaptığı coverlar onun en iyi işlerindendi. Dinleyicileri arttıkça arttı. Sahnelerin tozunu içine çekti. Sevdiği işi dibine kadar yaptı. Sonunda 2015’de Murat Kınay ile tanıştı. 2016’da albümsüz Türkiye turnası kapsamında bir çok dinleyici ile buluştu. 2017’de Murat Kınay’ın prodüktörlüğünde ilk albümünü çıkarttı.

1992 yapımı olan Dönersek Islık Çal filmden etkilenerek albümünün adını Dönersek Islık Çal koydu. Tamam buraya kadar diğerlerinden farklı bir hikayesi yok gibi. Onu fiziksel albüm listelerinden, en çok satanlar listesine getiren Spotify ve Apple müzik zirvelerine, çıkartan ne oldu peki?

Aslında her şey ortada, artık ülkemizde yapılan kalitesiz pop anlayışı devamlı aynı şeyleri dinlemekten bıkıp, usanan bilinçli dinleyiciyi alternatif bir müzik türüne itti. Haliyle işini ciddiye alan, kendi kültürünü ve özünü duygularıyla harmanlayıp, o dokuyu müziğine yansıtan ama parası olmadığı için reklam yapamayan, eline fırsat verilmediği için dipte köşede kalan, gerçek müzisyenler keşfedilmeye başlandı. Hemde internetten, Bizce Manuş Baba’da bu müzisyenlerden biri.

Kendi hatıralarını müziğine aktaran, farklı müzik türlerini sentezleyip çeşitli enstrümanlar ile destekleyen kendi yorumuyla, kent türküleri inşaa eden güncellenmiş halk ozanı.

Her zaman iyi kalmaktansa daha az kötü biri olmayı tercih ediyorum diyor kendileri, bu da kendisinin mütevaziliğinden kaynaklanıyor. Böylece bize her zaman, kendini geliştireceğinin mesajını veriyor genç sanatçı. Ekip ruhu çok ama çok iyi, neredeyse yaptığı her işin altına o işi kiminle yaptıysa herkesi yazıyor. Müziğin kolektif bir çalışma olduğunun farkında. Ve bunun için uğraşan herkese teşekkürü esirgemiyor.

Cemal Süreya, Ahmet Arif gibi kült şairlerin şiirleri üzerine beste yaparak, bize yaptığı müziğin içi boş olmadığını ve sadece müzik değil, şarkı sözlerine ve edebiyata da.. değer verdiğini gösteriyor. Bavul dergisinde yayınlanan çalışmaları da var.

En Sevilen Manuş Baba Şarkıları

  • Dönersen Islık Çal (26Mn izlenmiş)
  • Eteği Belinde(21Mn görüntülenmiş)
  • Haberin Var Mı?( 13Mn dinlenmiş)
  • Derin Derin Sevdalara Dalarsın (6.8Mn İzlenmiş)
  • Aşkın Kederi (4Mn kişi tarafından dinlenmiş)

Şarkılarının dinlenme sayılarına bakarsak oldukça büyük bir kitlesi var, insanlar Manuş Baba’yı çok sevdi. Müzikleri dinlemek için linke tıklayarak gidebilirsiniz.

5
Sending
User Review
5 (2 votes)

Yorumlar

WORDPRESS: 0
kartal çilingir