Ne Zaman Emekli Olurum?

Ne Zaman Emekli Olurum?

Çalışma hayatının başında, ortasında ya da sonuna yaklaşmışken kısacası her anında kişilerin aklını en çok kurcalayan sorulardan birisi ‘ne zaman emekli olurum?’ sorusudur. Bu sorunun cevabını öğrenmek için e-devlete giriş yapıp ya da sosyal güvenlik kurumunun kendi sitesinden emeklilik tarihinizi hesaplayabilirsiniz.

Emeklilik nedir?

İnsanların çalışma hayatında  verimlerinin düştüğü belirli bir zaman vardır bu herkes de farklılık gösterir. Bu farklılıkların ortalaması yaş da emeklilik yaşı olarak belirlenir. Kişi işinde verimli olamayacağı için işini devam ettirmez buna son verilir  ve kişiye bağlı olduğu kurumdan maaş bağlanır. Çalışırken ki statüsüne ve maaşına göre belirlenen emeklilik maaşını almaya ve artık çalışmamaya başlanır.

Emeklilik ikramiyesi ve emeklilik maaşı nedir?

Emeklilik ikramiyesi  kişiye toptan ödenen bir miktar paradır emeklilik maaşı ise kişiye her ay düzenli olarak ödene paradır.

Ne zaman emekli olunur?

Emekli olabilmek için sağlanması gereken bazı şartlar vardır. Bu şartların hepsi sağlandıktan sonra kişi emekli olabilir. En önemli iki şart emeklilik yaşını doldurmuş olmak ve prim ödenmiş günlerin sayısını tamamlamaktır.

Emeklilik yaşı nasıl belirlenmektedir?

Emeklilik yaşı her ülkede bir değildir. Ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Ayrıca kadınlar erkeklerden daha erken yaş da emekli olabilmektedir. Türkiye de ortak bir emeklilik yaşı yoktur. Meslek gruplarına ve statüye göre değişim göstermektedir. Türkiye de 1999 yılına kadar kadınlar 38, erkekler 43 yaşında emekli olabiliyordu. 1999 yılından sonra emeklilik yaşı ve prim günleri arttırıldı. Kademeler halinde yükseltilen emeklilik yaşı 1 Ocak 2048 tarihinde 65 yaş olarak uygulamaya girecek. Fakat farklı durumlar için bu yaş değişebilmektedir.

Emekli olabilmek için doldurulması gereken prim günü sayısı nedir?

Prim gün sayısı işe başladığınız tarihe ve sosyal güvenlik tarihine göre değişim göstermektedir. Herkesin doldurması gereken prim gün sayısı farklı olduğu için  bunu da hesaplama sisteminden öğrenebilirsiniz.

Emeklilik aylığı miktarı nasıl hesaplanır?

Emeklilik aylığı miktarı sigorta kategorilerine göre farklılık göstermektedir ve bu yüzden de farklı yollarla hesaplanır. Eski adı ile SSK yeni adı ile 4a grubu sosyal güvenlik sitesini kullanabilir. Eski adı ile BAĞ-KUR yeni adıyla 4b grubu e-devletten hesaplayabilir. 4c grubu eskillerin Emekli Sandığı için de aynı 4a grubu sosyal güvenlik kurumunun sitesi kullanılmaktadır.

Erken emeklilik sistemi nasıldır?

Erken emeklilik için sağlanması gereken bazı şartlar vardır. Normal emeklilik için prim ödemek, yaş sınırını tamamlayabilmek ve belli bir süre hizmet süresi geçirmeleri yeterlidir. Yaş sınırını tamamlamak diğer şartlar gerçekleştiğinde aranmamaktadır. Bu durum da erken emeklilik demek oluyor. Erken emeklilik de kişinin kabul etmesi gereken durum emekli olacak kişilerin maaşından %5’lik  bir kesintinin meydana gelmesidir. 1999 yılı öncesinde sigortalı olarak kısa da olsa çalışmış olmanız da erken emeklilik için aranan şartlardan birisidir.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
kartal çilingir