Nikola Tesla Kimdir? Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Nikola Tesla Kimdir? Hakkında Bilmeniz Gerekenler

10 Temmuz 1856 bugünkü Sırbistan’ın Similjan kasabasında doğmuş. Sırp kökenli Amerikalı fizikçi, mühendis ve elektro fizikçidir Tesla. Dünya tarihini değiştiren deneylere, icatlara imza atmış bir dâhidir. Hiç evlenmemiş olan Tesla, bunun bilimsel araştırmalarında önem taşıdığını düşünüyordu. Her zaman çok şık, temiz ve titiz giyinirdir.

Bugünün bilinen tüm iletişim teknolojilerinin, uzay teknolojilerinin, kablosuz iletişimin ve daha birçoğunun temeli atan bir dahi, anlaşılamayan bir bilim adamı kimilerine göre kaçık bir sosyopat dâhiydi. En öneli buluşu elektriğin kablosuz olarak taşınabileceği idi. Ve bunu deneysel olarak Londra fuarını aydınlatması ile ispatlamıştır.

İcat ettiği söylenen düz motorlu Nikola Tesla tribünleri, Edison, Watteside Enerji Tesisleri, Allis Charmes Fabrikası mühendisleri ile yaşadığı kavgalar sonucunda ortaya çıkamamıştır. Bugün bile hakkında bilgimizin olmamasına ve projenin ortadan kaybolmasına neden olmuştur. Tesla ve Edison’ un da dünya tarihine akım savaşları olarak geçen çekişmesi de bu tarihlere rastlamaktadır.

 

Nikola Tesla’nın Hayatı

Bir papaz’ın oğlu idi Tesla. Oğlunun da kendisi gibi papaz olmasını istiyordu. Beş çocuklu bir ailenin evladıydı Tesla. Ağabeyi 12 yaşında bir at kazasında vefat etmişti. Çeşitli kaynaklarda ağabeyinin atının Tesla tarafından ürkütüldüğü ve kazanın meydana geldiği yazılıdır.  Annesi okuma yazma bilmeyen fakat çevresinde pratik ev aletleri mucidi olarak tanınan bir kadındı. Annesini “ yaratıcı bir dahi adayı” olarak tanımlıyordu Tesla. Annesini desteği üzerine fizik ve matematik bilgisini ilerletti Tesla. 1878 de Avusturya Prag Politeknik üniversitesinin Graz’ da ki okulunda okudu. Genç ve yetenekli mucit dünyaya açılmak istedi bu nedenle anadili olan Sırpça ve Almanca’ nın yanında; İtalyanca, İngilizce ve Fransızca öğrenir.

Tesla bilime olan takıntısı ve biraz da asosyal kişiliği nedeniyle üçüncü sınıfta okulu bırakarak ailesinden ayrılıp bir oto mühendislik firmasında çalışmaya başladı. Bir dönem geçirdiği sıkıntıların sonrasında Prag da Charles Ferdinand Üniversitesine başladı. Babasını vefatı ile okulu yine bırakıp bir telefon şirketiyle çalışmaya başladı.

Bu firmada döner makinelerini korumak için regülatör benzeri kontrol cihazları icadı yapmıştır. Bu dönemde doğru akım ve dinamolar üzerine fazlaca bilgi edinmiştir. İcatları bununla sınırlı kalmayacak ve hız kazanarak devam edecekti. İndüksiyon motorları üzerinde çalışmaya başlar ve dönen manyetik alanlar ilgisini çeker.

Hayatının son zamanlarında garipleşerek giderek içine kapandı. Bibliyografisini yazmak için kendisini arayanları red ediyordu. Not alma alışkanlığı olmayan Tesla her şeyi aklında tutuyor ve uyguluyordu. Yıllarca bunu ispat etti. 100 yaşına geldiğinde tüm bilgisini ve anılarını yazdığı bir eserde toplayacağını 150 yaşına kadar yaşayacağını ve aktaracağını söyledi.

İkinci Dünya Savaşı sırasında öldüğünde özel kasasına ABD askeri güç tarafından el konuldu. Bu sırada Teleforce Silahı diye isimlendirdiği bu proje üzerinde çalışıyordu. Ölümünden sonra bugün California Üniversitesi tarafından icat edilenlerin onun eseri olduğu öne sürülmektedir.

Kendine özgü tutarsızlıkları vardı. Edison ile kendisine de verilen 4000 dolarlık Nobel ödülünü red ederken, Edison severlerin kurduğu AIEE tarafından 1917 yılında kendisine verilen Edison Madalyasını kabul etmiştir.

7 Ocak 1943 tarihi itibariyle elektrik üzerine sayısız deney ve buluş ile 26 ülkede 300 e yakın patenti olan bu dahi bilim insanı için New York dâhil pek çok ABD eyaletinde Tesla Günü adıyla kutlanma yapılmaktadır. Manhattan’ ın 40. Sokak 6. Caddesine adı verilmiştir. 1931 yılında Times Dergisi 75. Yıldönümüne Tesla’ yı kapak yapmıştır.

Her şeyi mükemmel yönetti, para dışında. Hayatının son dönemlerinde otel odalarında alacaklılardan kaçarak geçirdi. New Yorker Oteli’ nde kaldığı odasında kalp krizi sebebiyle ölmüştür.

 

Nikola Tesla İcatları

1884 Yılında eski patronu Charles Batchelor’ un tavsiye ve referans mektubu ile Amerika’ ya gider. Edison, Tesla karşılaşması ilk kez burada olacaktır. New York’ a gelen Tesla, Edison makine işleri adlı şirkette referans mektubu neticesinde çalışmaya başlar. Edison’ un firması Pearl Caddesi’ ni aydınlatma görevini üstleniyordu fakat 110 volt doğru akım il çalışan aydınlatma sistemi uzak mesafelerde yetersiz kalıyordu. Tesla bir süre burada basit elektrik işlerini yaparak çalıştı. Görevinin dışında da şirketin cihazlarını inceliyor ve tasarım değişikliği ile ilgili tasarılar öneriyordu.

Doğru akımla çalışan jeneratörlerin verimsiz olduğunu görmüş ve bu konuda Edison ile görüşmüştür. Alternatif akımla ile ilgili düşüncelerini Edison’ la yaptığı bir görüşme sırasında açıklamaya çalışsa da gereksiz teorilerle vakit kaybetmemesi yönünde öğütler alır. İşte bu konuşma sonrasında Tesla Akım Savaşlarını başlatmıştır.

 

İlk Hidroelektrik Santrali Denemeleri

Tesla “Güç elde etmek için Niagara Şelalesini kullanacağım” cümlesini kurdu heyecanla. Aslında şelalelinin gücünü kullanarak muazzam oranda enerji elde etmek mucidin çocukluk hayaliydi. Westinghouse firmasının da yardımı ile niagara şelalesine hidroelektrik santrali yapımına başlandı. Tesla hayaline yapıma başlanmasından beş yıl sonra kavuşacaktı. 1896 da Niagara Şelalesinde üretilen elektrik, 40 kilometre ileride bulunan Buffalo Şehrini aydınlatmayı başarmıştı. Tesla bu başarısı ardından şehirdeki jeneratör sayısını arttırdı ve birkaç yıl sonra New York’ u da aydınlatmaya başladı. Tesla’ nın hayatı bu başarısından sonra değişti ve Edison çaresizce tüm sistemini alternatif akıma göre yeniden düzenlemeye başladı.

 

Sınırsız Enerji Arayışı

Tesla hayallerinin birçoğunu doğadan ve eski felsefelerden alıyordu. Bu hayalleri arasında yenilenebilir ve sınırsız enerjinin kontrol altına alınması, verimli kullanılması da yatıyordu. Kablosuz elektrik iletimi mucidin hayali ve en büyük buluşlarından bir tanesi olacaktı.

1890 yılında Tesla elektriği kablo olmadan hava yardımı ile iletmeyi başardı. İlk deneyini 40 kilometre uzaklığa yerleştirdiği 200 adet ampulü kablo kullanmadan aydınlatmayı başarıyla tamamladı. Günümüzde hala mucidin bunu nasıl yaptığı bilinmiyor daha önce de söz ettiğimiz gibi not alma alışkanlığı olmadığından icatlarının bir kısmını zihninde taşırdı.

Tesla’ nın daha önceden farkına vardığı şey iyonosfer tabakasında enerjinin iletildiğiydi. Bu tabaka da hava yoğunluğu az olduğu için iyonosfer tabakası daha iletken bir yapıya sahipti. Bu süreci taklit etmek için ‘Tesla Jeneratörü’ adı verilen kendi icadı olan makineyi yaptı. Ve bu jeneratör sayesinde büyük bir yıldırım üretmeyi başardı. Deneyi sırasında büyük bir gürültü ile yakınlarındaki kasaba aydınlanmıştı. Elektriğin kablosuz taşına bilmesi bu deneyi sayesine başarılmıştı.

Tesla Türbini buluşu ile elektriğin babası bir kez daha elektriğe hükmedebildiğini gözler önüne sermiştir.

 

Tesla Ve Radyo

Tarihte radyoyu ilk bulan kişi Marconi olarak geçer. Fakat İtalyan mucit radyo içerisinde yer alan tüm bileşenleri Tesla’ dan almıştır. Ancak Tesla birçok icadının patentini almadı. Dolayısıyla Tesla buluşları bizim bildiğimizin de ötesindedir. Radyo’ nun icadı Tesla’ nın patentini almadığı 17 adet icadı ile başlıyor. Tesla, Marconi’ nin icatlarını kullandığını biliyor ve izin veriyordu. 1895 yılında Tesla 80 kilometrelik bir alana radyo yayını yapmaya hazırlanıyordu ancak laboratuvarında çıkan bir yangında tüm çalışmalarını kaybetti.

Marconi ise radyoyu icat ederek Nobel ödülüne layık görüldü. Ve icadı sayesinde büyükçe bir servete sahip oldu. Aslında Marconi, Tesla’ ya radyo vericisi geliştirirken yalnızca asistanlık yapmaktaydı. Tesla öldükten kısa bir süre sonra patentin gerçek sahibi anlaşıldı ve Nobel ödülü gerçek sahibine kavuştu.

 

Nikola Tesla Müzesi

Mucidin patentlerini aldığı almadığı tüm icatlarını Nikola Tesla Müzesi içerisinde görebilmeniz mümkün. Ve bu konu ile ilgili 20 dakikalık bir video, müzeyi ziyarete gelenlere izlettiriliyor. Sırbistan’ da bulunan müzeyi 15 kişilik gruplar halinde gezebiliyorsunuz. Müze rehberi gezmeye gelen gruplara Tesla İcatları önünde kısa bilgilendirme konuşmaları yapıyor. Müzenin tamamını 45 dakikada gezebiliyorsunuz. Rehber kısaca Nikola Tesla kimdir anlatıyor. Daha sonra ünlü mucidin icatları kısaca anlatılıyor ve mucidin küllerinin bulunduğu yeri görebiliyorsunuz.

Tesla Müzesinin hafta içi ve hafta sonlarında ziyaret edebiliyorsunuz. Belgrad’ ın merkezinde Repuplic Square meydanına 15 dakikalık uzaklıkta bulunmakta olup hafta içleri 10.00 -17.00 ,hafta sonları ise 10.00 – 13.00 arasında açık bulunuyor . Müzeyi ziyarete gelen her ziyaretçiden 3 Euro giriş ücreti alınmaktadır.

Yeni İçerik
Önceki Yazı

Yorumlar

WORDPRESS: 0
kartal çilingir