Öğrenciler İçin Para Kazandıran İş Fikirleri

Öğrenciler İçin Para Kazandıran İş Fikirleri

Öğrencilik hayatı genel olarak sadece derslerle ilgilenmek ya da derslere zaman ayırmak olarak tanımlanmamalıdır. Çünkü özellikle maddi desteğe ihtiyacı olan öğrenciler için okulun yanı sıra iş hayatında da bulunma durumu söz konusudur. İş hayatı denilince genellikle part time olarak adlandırılan yarı zamanlı iş olanakları değerlendirilmektedir. Bazı günler derslerden sonra ya da önce bazı günler özellikle üniversite döneminde hafta içi boş günlerin bulunması sebebiyle belirli boş iş günlerinde ya da hafta sonu daha çok mağazalar gibi çalışma imkânlarının olduğu, tatil günlerinin hafta sonunu bulmadığı yerlerde iş imkanı bulunmaktadır. Kolay para kazanma teknikleri ile öğrenciler maddi desteklerini sağlamaları açısından yarı zamanlı ya da freelance olarak çalışabilmektedir.

 

1 Anketörlük

Anketörlük çoğu zaman öğrencilerin gidecekleri son kapı olsa da, gezmeyi seven, sosyal kabiliyetleri yüksek olan insanlar için oldukça yararlı bir meslek dalı olabilir. Başlıca belirli sayıda bir anketi doldurma görevi ile bulunduğunuz il’in her hangi bir yerinde ya da belirli bir bölgesinde görevlendirilirsiniz. Gün sonu yorgunluğuna değecek miktarda para kazanmanız anketörlükte mümkündür. Ailesinden para almaktan sıkılan öğrenci kardeşlerimiz için part-time olarak yapılabilecek yararlı olan bir meslek dalı.

 

2 Barista

Yeni yeni popülerleşen Baristalık aslında kahve tasarımcılığıdır. Tasarımdan kastımız kahvenin sunumunda yapabildiğiniz şekil ve yeniliklerdir. Tabii bu sunum değişikliklerinin her kahvede olmayacağını ve baristalığında herkesin harcı olmayacağını belirtelim. Kendine güvenen yetenekli arkadaşlarımızın gayet güzel tasarımlarla kendine bir kariyer bile oluşturabileceği baristalık, önü açık bir meslek olarak karşımıza çıkıyor.

 

3 Çevirmenlik

Çevirmenlik, Özellikle İngilizce bilen, her insanın hayatının bir döneminde mutlaka yaptığı bir iştir çevirmenlik. İster dersler için olsun ister bir arkadaşa yardım için ya da sadece kendini denemek için. Herkesin bir dönem içine girdiği bu işte profesyonel anlamda çevirmenlik yapabilmeniz için yeminli tercüman olmanız gerekmektedir. Bu şansta Üniversitede mütercim tercümanlık okuyan arkadaşlarımıza aittir. Yazılanları okuduktan sonra olumsuzluğu kapılmayın, çevirmenlik öğrenci kesmi için oldukça rağbet gören bir meslek dalıdır.

 

4 Özel Ders Vermek

Derslerinde başarılı olan ya da ekstra yabancı dil bilen her insan bir şekilde özel ders vererek para kazanmaya yönelmiştir ya da bu yönde telkinler almıştır. Özel dersler, sizlere düzenli olarak belirli bir süre boyunca sabit gelir sağlayacağı gibi, akademik kariyer planlayan ya da öğretmen olmak isteyen arkadaşlarımız için güzel bir tecrübe olmaktadır. Özel ders verdiğiniz öğrencileriniz başarılı olduğunda duyulan hazzı da göz önünde bulundurursak, dil bilgisi, matematik, tarih, İngilizce gibi temel özel ders unsurları ile kendinize yetecek hale gelebilirsiniz.

 

5 Okul içerisinde Çalışan Olmak

Sadece kütüphane ya da kantin olarak ele alınmamakla birlikte özellikle üniversite içerisinde öğrencilerine destek vermek amaçlı birden fazla farklı iş olanakları da sunulmaktadır. Bazı durumlarda öğretim üyelerinin asistanlığı, proje çalışmalarında görev almak, site tasarlamak ya da bölümlere özel çıkartılan dergilerde çalışmalar yapmak anlamında farklı alanlarda iş olanakları bulunmaktadır. Bu şekilde okullar öğrenciye para yardımı adı altında çok kapsamlı olmayan, zaman almayan ya da okul saatlerine ve ders saatlerine zıt düşmeyen iş fırsatlarında destek sağlamaktadırlar.

 

6 Mağaza Çalışanı Olmak

Yarı zamanlı denilen iş olanakları en çok mağaza ya da dükkanlarda satış elemanı ya da depo sorumlusu olarak görülmektedir. Okul saatlerine uygun olacak şekilde çalışma olanağı bulunan bu işlerde birde sigorta yapılması öğrenciler açısından oldukça güzel bir imkândır. Özellikle büyük firmaların mağazalarında çalışma isteği bulunan öğrenciler için markaların kendi internet siteleri üzerinden iş başvurusu bölümleri bulunmakta ve bu bölümde bulunan başvuru formu doldurularak çalışma hayatına mağaza çalışanı olarak başlamak veya devam etmek mümkündür.

 

7 İnternetten Makale Yazarak Para Kazanmak

Öğrenciler kendi ilgi alanları ve istekleri bağlamında çeşitli sitelerde kısa makaleler yazma ve blog yazıları yazma imkanı bulabilmektedirler. Genellikle ev ortamlarında kendi bilgisayarları ile okuldan eve döndükleri bir zamanda bu yazıları yazarak para kazanma olanağı elde edebilmektedirler. Boş yere zaman geçirmektense evde bu vesile ile hem kelime dağarcıklarını geliştirme hem bilgi hazinelerini artırmakta hem de maddi kazanç sağlamaktadırlar.

Yorumlar

WORDPRESS: 1
  • comment-avatar
    Bayilik veren firmalar 2 sene

    Çok güzel bir anlatım. Güzel bir paylaşım olmuş. Teşekkürler.

  • kartal çilingir