Organik Solucan Gübresi Nedir? Nasıl Üretilir?

Organik Solucan Gübresi Nedir? Nasıl Üretilir?

Kendinize yeni bir iş imkânı arıyorsanız doğru başlık altında olduğunuzu belirtmek isterim. Özellikle 50.000 TL gibi bir sermaye ile başlayabileceğiniz organik solucan gübresi işini merak edip başlamak istiyor ve bu işi bir marka haline getirmeyi hedefliyorsanız bu yazımız tam size göre. Hazırsanız başlayalım.

Organik Solucan Gübresi Nedir?

Solucan Gübresi, sebze ve meyve atıklarının Kaliforniya Solucanı adı verilen solucanını sindirim sistemi tarafından ayrıştırılması sonucunda elde edilen doğal bir gübre türüdür.

Özellikle sebze meyvelere çok iyi geldiğini düşünen çiftçiler tarafından yoğun rağbet gören solucan gübresini nasıl üretebileceğinizi, ne gibi araçlara ihtiyaç duyacağınızı ve ne kadarlık bir sermaye gerektirdiğini anlatmaya çalışacağım Bu konuya geçmeden önce solucanlar hakkında da kısa bir vermek gerektiğini düşünüyorum.

Solucanlar ilk çağlardan beri yaşamını devam ettiren ender türlerden biridir. Toprağın altında yaşamını sürdürürken milyonlarca yıl maruz kaldıkları patojenlere karşı güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmuşlardır.

Solucanlar, üzerlerinde ve özellikle sindirim sistemlerinde bulunan ve onları koruyan vücut sıvılarını gübreye çevirirler.

Solucanların bu gübresi çok sayıda bitkiye yararlı mikroorganizmaları ve bakterileri bünyesinde barındırır. Solucanların dışkısından elde edilen Solucan Gübresi sebze, meyve ve bitkilerin verimini, dayanıklılığını, kalitesini arttırırken bitkilerin hastalıklara karşı direncini de güçlendirir.

Tüm bu özellikleri ile solucan gübresi biyolojik(organik) gübre materyali olarak değerlendirilmekte, üretilmekte ve satılmaktadır.

Organik Solucan Gübresi Nasıl Üretilir?

Size yazımızın başında 50.000 TL ile gübre işine girebileceğinizi söylemiştik. Fakat “benim o kadar bütçem yok” diyor iseniz size 1.500 TL ile nasıl en ucuz şekilde organik solucan gübresi üretebileceğinizi anlatacağım. Öncelikle ihtiyacımız olan malzemeler ve bunların fiyatları;

  • Öncelikle 1 tonluk 1 adet(ki siz bütçenize göre adet miktarını arttırabilirsiniz) su tankına ihtiyacımız var. Bu tankın üst kısmını kesip solucanları içine bırakacağız.
  • Tabii bu işin olmazsa olmazı solucanlar. 10.000 adet, buraya dikkat, kırmızı Kaliforniya Solucanı. Birim fiyatı 0.10 TL olan bu solucanların 10 bin tanesinin fiyatı ise 1000 TL.
  • Ve son olarak 3 aylık solucan maması ki bu da 550 kg solucan mamasına tekabül etmekte. Fiyatı ise 75 ile 90 TL arasında.

Burada sizler için en düşük bütçe ile organik solucan gübresi üretimi için gerekli malzemeleri yazdık. İsterseniz size daha fazla solucan ile bu süreci hızlandırabilir ve çıkan masrafı kendi bütçenize göre hesaplayabilirsiniz. Ama şunu da belirtmek isterim ki kırmızı kaliforniya solucanları çok hızlı üredikleri için 3 ay sonra elinizde sahip olduğunuzun iki katı solucan olacaktır.

Örneğin ilk başladığınızda elinizde 20.000 adet solucan varsa üç ya sonra bu sayı 40.000lere çıkacaktır. Size ona göre daha fazla su tankı ve solucan maması stoklamalısınız. Kırmızı Kaliforniya solucanları çok çabuk üredikleri için 1 yıl içerisinde size tarif ettiğimiz sistem ile solucan gübresi üretim tesisine daha ileride de fabrikasına dönüştürebilirsiniz.

20.000 adet solucan üç ay sonra 540 kg organik solucan gübresi üretmeniz demek. Katı gübrenin fiyatının 1 lira ile 2,5 lira arasında değiştiğini bildiğimize göre 2,50 x 540 = 1350 TL. Ve bu sayının gittikçe hızla arttığını düşünün.

Örnek olarak Rusya’dan kaçak olarak getirttiği kırmızı Kaliforniya solucanları ile gelişip büyüyen ve 200 milyar solucan sayısıyla yıllık 5 milyon TL ciro yapan Mehmet Aksoy örnek olarak gösterebilir. Şunu belirtmekte fayda var ki yasal olarak organik solucan gübresi satışı yapabilmek için gerekli izinleri almanız, ürünlerinizi paketlemeniz ve şirketleşmeniz gerekmektedir.

Bunu gerçekleştirene kadar elde ettiğiniz solucan gübrelerini toptan satmak çok daha mantıklıdır. Elde ettiğiniz organik solucan gübresini hiç beklemeden toptan büyük üreticilere satabilir ve solucanları maması ve yeni su tankı için gerekli parayı da çıkartabilirsiniz. Bu süreç bu şekilde devam eder ve bu ufak hayvanlar kendi masraflarını çıkarırlar.

Türkiye’de yetişen solucanların yediklerinin yüzde 10’unu dışkı olarak çıkardığını fakat kırmızı Kaliforniya solucanlarının yediklerinin yüzde 90’ını yani neredeyse tamamını çıkardığını düşünürsek bu işte neden kırmızı Kaliforniya solucanı kullandığımız sorusu da yanıtsız kalmamış oluyor. Solucanlar haftada bir kez beslendiği için onlara haftada bir kez yukarıda belirttiğimiz sayılara göre yem vermelisiniz.

Özellikle büyükbaş hayvanınız varsa organik solucan gübresi üretimi işinizin daha kolay ve masrafsız olacağını belirtmeliyim. Çünkü zaten solucanların ve haliyle kırmızı Kaliforniya solucanlarının ana besin(yem) kaynağını büyükbaş hayvan gübresi oluşturmaktadır. İleride işinizi büyüttüğünüzde ve solucan gübresi üretim tesisi kurduğunuzda gelen siparişlere göre de solucanlarınızı yemleyebilirsiniz.

KOSGEB Destekli Solucan Gübresi Üretimi

Yukarıda sizler için organik solucan gübresi üretimi için gerekli malzemeleri ve bunların masraflarını yazmıştık. Sizde bu işi ciddi düşünüyor ve gerçekten girmek istiyorsanız KOSGEB size bu imkânı sunuyor. Tabii bazı şartları yerine getirmek koşuluyla.

Öncelikle solucan gübresi sertifikanızı almalı, bir şirket kurmalı, projenizi hazırlamalı ve son olarak da KOSGEB’e başvurmalısınız. Bu destekten faydalanmak için uygulamalı girişimcilik eğitimi kursuna mutlaka katılmalısınız. Kursların listesine linkten ulaşabilirsiniz. 

Tüm bunları tamamlamanız durumunda KOSGEB size şirket kuruluş desteği olarak 2000 TL veriyor. Makine desteği ise biraz daha karışık. Örneğin 30.000 TL’lik bir makine alacaksınız. Bu makine için 3 farklı firmadan 3 farklı fiyat alıp bunu KOSGEB’e götürmelisiniz.

KOSGEB bu için firma ve fiyat içerisinden en uygunun seçer ve sizde gidip kendi hesabınızdan makinenizi alırsınız. Daha sonra aldığınız makinenin dekontlarını KOSGEB’e götürürsünüz ve KOSGEB gelip makinelerinizi inceler. Ardından da 30.000 TL’nin KDV hariç tutarının %60’ını öder ki bu da yaklaşık 18.000 TL’ye denk geliyor. Yani devlet size 18.000 TL’yi hibe ediyor.

İşletme giderleri desteği ise 30.000 TL. Bununla da işletme, kira vb. giderlerimizi karşılıyor ve toplamda 50.000 TL gibi bir desteği KOSGEB tarafından almış bulunuyoruz.

5
Sending
User Review
0 (0 votes)

Yorumlar

WORDPRESS: 0
kartal çilingir