Pablo Escobar Kimdir?

Pablo Escobar Kimdir?

Bir adam düşünün ki tek başına Amerika Birleşik Devletine kafa tutmayı başarmış ve dünyanın en büyük, en güçlü ülkesinin döneminin bir numaralı problemi haline gelmiş.

Bahsettiğimiz kişi tabii ki Pablo Escobar(tam adıyla Pablo Emilio Escobar Gaviria). Latin Amerika ülkeleriyle ilgili genel bir bilgiye sahipseniz oradaki ekonomik durumun Escobar’ın yaşadığı 1949-1993 yılları arasında olduğu gibi günümüzde de pek iç açıcı değil. Kolombiya’da ya avcı olacaktı Escobar ya da av. Bu ülke size başka bir seçenek sunmuyordu.

Kendisi de bir av olmayı tercih etti ve 1989 yılında Forbes dergisi tarafından dünyanın en zengin 7. Adamı olarak gösterildi. Bir uyuşturucu kaçakçısı olmasına rağmen ülkesinde yaptığı yardımlarla ve yaptırdığı binalarla bir kahraman olarak görülmeye başlandı. Orta sınıfken birden milyarderlik seviyesine adeta sıçrayan bu çılgın adamın başarısı tabii ki diğer güçler tarafından görmezden gelinemezdi.

Tabii bunun yanında uyuşturucu kaçakçılığı yapması, 4000 binden fazla insanı öldürmesi, insan kaçakçılığı, bombalama eylemleri gibi suçları da onu çok tehlikeli bir adam haline getiriyordu. Zira Amerika Escobar’ın ölümünü tarihteki en büyük insan avı olarak nitelendirmiştir.

Ailesine oldukça düşkün olan Medellin’in en büyük uyuşturucu baronu Escobar’ın biri kız diğeri erkek olmak üzere iki çocuğu bulunmaktadır. Hatta bir efsaneye göre kızı üşüdüğü için şöminede 2 milyon doları yakarak kızını ısıttığı söylenmektedir.

Escobar’ın ailesine düşkün olduğunu bir diğer kanıtı da yakalanma sebebinin oğluyla yaptığı uzun telefon görüşmesi olduğudur. Her yerde aranan El Baron, bu telefon görüşmesi nedeniyle yerini belli etmiş ve kaçarken orta sınıf bir dairenin çatısında öldürülmüştür.

Çocukluğundan beri tanıyan kişiler tarafından hırslı biri olarak nitelendirilen Escobar arkadaşlarının oyun oynadığı dönemde bir milyoner olacağını söylediği ve bir gün Kolombiya Başkanı olmayı hayal ettiği söylenenler arasında.

Zaten 1982 yılında Kolombiya Liberal Partisinden seçimlere girerek Kolombiya Temsilciler Odası’na yedek üye seçilmesi ve siyasi güç elde ederek polis ve halk desteğini arkasına alması da bu hayalin bir parçası adata. Suç basamaklarını adeta sıçrayarak tırmanan Kolombiyalı Kokain işine girdikten sonra kısa sürede ABD’ye dışında Porto Riko, Meksika, Venezuela, Dominik Cumhuriyeti ve İspanya gibi ülkelere uyuşturucu satmaya başlamıştır.

Bu satışar öyle bir hal almıştır ki kazandığı paraları oğlunun da söylediği gibi tahmin etmek imkansız hale gelmiştir. Escobar’ın o dönemde kazandığı paraları nakit paraları aylık olarak lastiklemek için harcadığı 2.500 adet paket lastiğinden anlayabilirsiniz. Bu paraları illegal yollardan kazandığı için paralarını duvarların içine, bodrum katlarına, depolara vb. yerlere saklıyormuş.

İlerleyen yıllarda yer sıkıntısı çektiği için paraları gömmeye başlayan Escobar’ın ölümünden sonrada kazı yapılan yerlerde de servetinin küçük kısımları bulunmaya devam etmektedir. Öyle ki Kolombiya’nın suçluların ABD’ye iadesi kanunun kaldırılması karşılığından Kolombiya Hükümeti’nin 10 milyar dolar olan dış borcunu ödemeyi teklif etmiştir. Ayrıca Pablo Escobar’ın en büyük korkusunun da ABD’de hapishaneye girmek olduğu söylenenler arasındadır.

Daha önce Escobar’ın tam anlamıyla modern bir Robin Hood olduğunu söylemiştik. İlk dönemlerinde kahraman olarak görülse de ileriki yıllarda hem Kolombiya hem de ABD hükümetlerine savaş açmıştır ve her öldürülen polisin başına 1500 dolar ödül koymuştur.

Aleyhinde konuşacak bir muhbirin uçağına bomba yerleştirmiş ve 100 kişinin ölümüne sebep olmuştur. Tüm bu suçları romantik bir şekle sokmayı sevse de yine de bu halkının gözünden düşmesine mani olamamıştır.

Escobar’ı son derece ciddi bir karakter olarak düşünüyorsanız ciddi yanılıyorsunuz. Şaka yapmayı çok seven Escobar’ın eşek şakaları ise hala Medellin’de anlatılmaktadır. Kolombiya’daki diğer kartellerden de ciddi düşmanlar edinen Escobar’ın ölmesini isteyen sadece ABD ve Kolomniya hükümetleri değildi. Fakat ne hikmettir ki Escobar’ın ölümünden sonra Kolombiya’daki karteller birbirine girmiş ve yıllardır kurulu olan düzen bozulmuştur.

Narcos dizisiyle ününe ün katan Escobar dizinin 3.sezonunda olmayacağını da göz önünde bulundurursak umarım bu bilgiler Escobar hakkında daha fazla bilgi edinmenizi sağlamıştır.

Pablo Escobar Hakkında Daha Fazla Bilgi

Sizde bu sıra dışı hayat hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız;

  • Pablo Escobar’ın oğlu tarafından yazılan Pablo Escobar My Father kitabını okuyabilir
  • 2014 yılında çıkmış olan Escobar: Paradise Lost(Kayıp Cennet) filmini izleyebilir
  • Pablo Escobar’ın kardeşi ve muhasebecisi tarafından(Roberto Escobar) yazılan Muhasebecinin Hikayesi adlı kitabı okuyabilir
  • Ve son olarak Narcos dizisini takip edebilirsiniz.
5
Sending
User Review
5 (1 vote)

Yorumlar

WORDPRESS: 0
kartal çilingir