Safran Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Safran Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Ülkemiz, bitki yetiştiriciliği bakımından oldukça zengin bir ülkedir. Anadolu’nun her yöresinde envai çeşitte bitki üretilmektedir. Safran gibi birçok bitki de üretilip sofralarda baharat olarak yerini almaktadır. Özellikle safran yetiştiriciliği oldukça kolay olmasından dolayı çok rağbet görmektedir. Bitki yetiştirmek için safran iyi gelir getiren bir üretim koludur. Çünkü ekonomik olarak değeri oldukça yüksektir.

Safran Bitkisinin Özellikleri

  • Sulu toprağa ihtiyaç duymayabilen bir bitkidir. Bu nedenle yetiştirmeyi kolaydır.
  • Gram fiyatı 20 TL, Arap ülkelerinde 40 TL olduğu bilinmektedir.
  • 3000 TL masraf karşılığında yıllık getirisi 15.000’e kadar ulaşmaktadır.
  • Safranbolu ilçesinde yoğun bir şekilde üretilmektedir.
  • Dünyanın en pahalı baharatlarından biridir.
  • İlaç ve lokum sektörünün yanı sıra boya sektöründe de kullanılmaktadır.
  • Masrafı az fakat işçiliği oldukça zordur.

Safran Yetiştiriciliği Nasıl Yapılmaktadır?

Bu sorunun cevabı çerçevesinde yapılan araştırmalar bu meslek kolu için yetiştirme alanını incelemenin gerekliliği sonucunu doğurmuştur. Nemli bölgeler haricinde her yerde yetiştirilmesi yapılabilmektedir. Tohumluk soğan dışında bir masrafı bulunmamaktadır. İşçiliği zordur. Dikimi Ağustos ve Eylül arasında yapılırken çiçeklenmesi ise aynı yılın Ekim ile Kasım ayında olmaktadır. Her 4 yılda bir bu işlem tazelenir. Verimi oldukça yüksektir.

Safran bitkisi kısır olması nedeniyle mor çiçekleri üretken tohum üretmez ve çiçeklerin tohum üretimi insan gücü gerektirmektedir. Bu nedenle safran yetiştirme meşakkatli bir iştir.

Bir dönümlük bir arazide gerekli soğan ve gübre 3.000 TL tutarındadır. Safran üretimi çok bulunmadığı için soğan bulma konusunda bir takım sıkıntılar bulunmaktadır. Bu neden ile Karabük Tarım İl Müdürlüğü safran yetiştirme konusunda destekte bulunmaktadır.

Safran bitkisi sofralarda eksik edilmemesi gereken bir baharattır. Halk hekimleri safran bitkisinin yararları üzerinde oldukça durmuşlardır. İlaç sektöründe ve kozmetik sektöründe de çok sık kullanıldığı için yetiştiriciliği konusunda girişimciler destekleniyor. Son zamanlarda da sayılarında bir artış görülmektedir.

Safran bitkisi ekim nöbeti durumuyla karşılaşmaz. 3 yıl üst üste ekimi yapılır. Fakat 3 yılın sonunda doğanlar, topraktan dökülür ve yeni doğanlar ekilir. Bu şekilde bir döngüye sahiptir.

Safran yetiştirme konusunda bu bilgiler ışığında üretici sayısında bir artış olacağı gözlenmektedir.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
kartal çilingir