Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama Ve Öğrenme

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama Ve Öğrenme

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, kredi başvurusunda bulunduğunuzda tüm bankaların esas aldığı referans notudur. Biraz daha açmak gerekirse tüm finansal geçmişinizin ve bankalarla olan ilişkilerinizin ortak bir kuruluş tarafından(Kredi Kayıt Bürosu) toplanarak analiz edilmesi neticesinde oluşan kişiye özel puana ‘kredi notu’ denir. Elde edilen kredi notu finansal kurumlar tarafından yeni kredi başvurularının ve diğer finansal taleplerin değerlendirilmesinde en önemli ölçüt olarak kullanılmaktadır.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notuyla ilgili birçok kişinin öncelikle merak ettiği soru “Kredi çekebilmem için kredi notum kaç olmalı?” sorusudur. Bunun cevabı ise başvurduğunuz bankaya ve gelirinize göre değişkenlik gösterebilir. Herhangi bir kişinin kredi notu hesaplanması neticesinde 1 ile 1900 arasında bir puan belirlenmekte ve netice de bankalar bu puan neticesinde müşterilerine cevap vermektedir.

Ancak bir genelleme yaparsak, kredi puanınız 1500 ve üzeri ise kredi kullanmak için uygunsuzun demektir. Ayrıca ulusal düzeyde olmasının yanında uluslararası düzeyde de olan kredi kayıt büroları bulunmaktadır ve uluslararası insanların kredi puanları bu şekilde belirlenmektedir.

Kredi Notu Ne Anlama Gelir?

  • 1-500: Kredi alma ihtimali düşük olan puan türüdür.
  • 500-800: Kredi başvurusu talebine riskle bakılan ancak ipotek veya kefil gösterme ile kredi verilebilecek olan puan türüdür.
  • 800-1100: Kredi alması muhtemel olan az riskli gruptur.
  • 1100-1400: Borçlarını zamanında ödeyebilen ve kredi notu iyi olan grupta yer almaktadır.
  • 1400 ve üzeri: Kolayca kredi çekebilen gruptur.

Kredi notunuzu yükseltmek için tüm kredi ve kredi kartı borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemeniz gerekmektedir. Ödemelerinizi düzenli bir şekilde yaparak kredi notunuzu yükseltmeniz mümkün. Ayrıca kredi ve kredi kartı ödemelerinizde güçlük çekiyorsanız, kredi notunuzu bozmadan önce finansal gücünüze göre ödemelerinizi birleştirerek yapılandırmalısınız. Eğer, ödemeleriniz gecikmeye başladıktan sonra yapılandırma talebinde bulunursanız, kredi notunuzun düşük olmasından dolayı finansal kuruluşlardan onay alamayabilirsiniz.

Kredi Notunuz Neye Göre Hesaplanır?

  • Para arayışın içerisinde olanlar: %20
  • Bireysel finansman ve kart ödeme alışkanlıklarına göre: %30
  • Kullanım yoğunluğu kapsamında: %15
  • Mevcut hesap ve borç durumuna göre: %25
  • Diğer unsurlara göre: %10 olarak hesaplanmaktadır. Kişinin belirtilen kıstaslardan herhangi birinde eksiklik olması durumunda not bu kapsamda düşmektedir.

Kredi Notu Öğrenme-Sorgulama

Kredi notu sorgulama işlemi Findesk üzerinden veya bankaların internet siteleri ya da mobil uygulamaları üzerinden gerçekleştirilebilir. Findeks, Kredi Kayıt Bürosu’na ait bir marka olup, bu arada Kredi Kayıt Bürosu’nun Türkiye’nin ilk ve tek kredi bürosu olma özelliği taşıyan ve sektörün önde gelen 9 bankasının ortaklığı ile 11 Nisan 1995’te kurulmuş olduğunu belirtelim, kredi notunuzu buraya ödeyeceğiniz belirli bir ücret karşılığında öğrenebilirsiniz. Findeks üzerinden notunuzu öğrenmek için siteye üye olmalı ve üye işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz.

 

Findeks Kredi Notu Hesaplama Sistemi

Findeks kredi puanını hesaplayan ortalamanın ne düzeyde olduğu görmenizi sağlayan ve kredi çekme konusunda yeterli puana sahip olup olmadığınızı öğrenebileceğiniz bir firmadır. Bir konut yada bir ev almak istiyorsunuz fakat kredi puanınız hakkında hiçbir bilginiz yok, bu durumda internette ya da şubeden kolaylıkla TC kimlik numaranızı girerek kredi puanınızı öğrenebilirsiniz. Bu kolay işlemi siz için sunan Findeks sayesinde yorulmadan koşturmadan kolay bir şekilde kredi puanınızı öğrenip ona göre kendinize yol çizebilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey Findeks’ e girip başvuruya tıklamak daha sonra kimlik bilgilerinizi yazıp kendi bilgilerinizle sistemde kendinizi sorgulatıyorsunuz. Daha sonra sonuç karşınıza hemen çıkacaktır. Eğer sorgulama konusunda bir sıkıntı yaşarsanız yani sorgulanamıyor gibi bir yazı karşınıza çıkarsa üst tarafta bulunan popup engelleyicisini devre dışı bırakmanız gerekebilir. Bu durum sizleri kesinlikle korkutmamalı bunun anlamı sadece findeks sitesine yapacağı araştırma için izin vermeniz anlamına gelmektedir.

Bunu yaptıktan sonra tekrar TC kimlik numaranızı girmeniz gerekecektir doğru bir şekilde girdikten sonra karşınıza kimlik bilgilerinizi isteyen bir sayfa çıkacaktır. Doğru bir şekilde bu bilgilerin hepsini boş bırakmadan mutlaka doldurmalısınız. Bu bilgileri de eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra sorgulama işlemini bitirmiş olacaksınız.

Bilgilerinizi kontrol etmeden kesinlikle tamamlamamalısınız. Bilgilerinizin doğru olduğunu onayladıktan sonra sistemde kayıtlı olan telefon numaranızın doğruluğunu netleştirmeniz gerekmektedir. Sistemde çıkan telefon numarasını kullanıyorsanız onaylayabilirsin. Daha sonra telefonunuza gelecek tek kullanımlık şifreyi sisteme yazarak tekrar onat tuşuna basmalısınız.

Daha sonra sistemde kredi notunuz hesaplandıktan sonra cep telefonunuza kredi notunuz mesaj olarak gönderilecektir. Bur da anlatılan işlemler en fazla 10 dakikanızı alacaktır. Ama ben bilgisayar konusunda iyi değilim yanlış işlemler yapabilirim derseniz şubeye giderek te bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Güler yüzlü personeliyle sizlere hizmet veren Findeks şubede de sizlere yardımcı olacaktır.

Ayrıca findeks’in aylık paketleri ile de, kredi notunuzu sms, mail ve online ortamdan alınabilmektedir. Üstelik aylık paketler, tek seferlik sorgulama işlemlerinden daha uygun fiyatlı olup, kredi notu takibinizi daha aktif yapmak için daha elverişlidir.

Kredi Notunuzu Öğrenebileceğiniz Bazı Site Ve Uygulamalar

Findeks ile Kredi Notunuzu Öğrenmek İçin Tıklayın.

Akbank Direkt Mobil’i İndirerek Kredi Notunuzu Öğrenebilirsiniz

İş Bankası İnternet şubesine giriş yaptıktan sonra sol taraftaki menüden krediler adımını seçiyoruz buraya tıklayarak gidebilirsiniz.

Garanti İnternet Bankacılığını Kullanarak Kredi Notunuzu Öğrenebilirsiniz.

5
Sending
User Review
5 (4 votes)

Yorumlar

WORDPRESS: 0
kartal çilingir